otel dekorasyon

başa dön
04 HAZİRAN
1703 defa Okundu

Sürdürülebilir ofis tasarımı: Nothing

Sürdürülebilir ofis tasarımı: "Nothing"

Kısıtlı bir bütçe ile 'Hiçten değerli bir şey yaratmak' tanımını hak eden bu reklam ajansı ofisinin her detayında oluklu mukavva kullanılmış. 

Bugüne kadar özellikle atık maddelerden yeni bir obje yaratıldığına çok tanık olduk. Endüstriyel tasarım alanında hammadde kağıttan pek çok mobilya tasarımına rastladık. Aynı şekilde moda sektöründe de tasarımcıların kağıttan koleksiyonları karşısında hayranlık duyduk. Ama hepsi arasında karşılaştığımız en dikkat çekici tasarım, incelediğimiz "Nothing" isimli bu ofis tasarımı…

Hollandalı iki tasarımcı Alrik Koudenburg ve Joost van Bleiswijk'in birlikte ortaya çıkarttıkları, Eindhoven Tasarım Akademisi mezunu Coen Danckmer Voordouw'un da dahil olduğu proje, Amsterdam’da faaliyet gösteren bir reklam ajansı. İç mekan tasarımının tamamıysa oluklu mukavva...

Kutu kutu kreatif fikirler…

"Nothing", 500 m2'lik ofis içinde ofis. Deyim yerindeyse karton kutudan dünyaya seslenen kreatif fikirler topluluğuna ev sahipliği yapıyor. Mekan tasarımının sıra dışılığı da hizmet verdikleri reklamverenlerine ne denli sınırsız ve yenilikçi fikirler yaratılabileceğine dair önemli ipuçları taşıyor.

Ofis, içinde keyifli bir merdivenle ulaşılan asma katı bulunan, yaratıcı ekibin çalışma alanlarını barındıran hatta toplantı masası ve bekleme odasının yanı sıra sıradan zamanlar için kullanılacak boş bir alana bile sahip.

"Klasik çizgileri ve stilleri kullanarak; anıtsal, estetik ve zamansız bir mekan yaratmak istedik."

Tasarımcılar, retro-fütüristik bir etki yaratmak amaçlı kurguladıkları tasarımlarında daha önce hiçbir iç mimari projede kullanılmayan oluklu mukavvayla, sahip oldukları güçlü tasarım çizgilerini kullanmışlar. Ve ofisin her bir detayında; panolarda, kolonlarda, masalarda, merdivenlerde hatta ofis bölümlemesinde kullanılan camların doğramalarında da bile mukavva kullanmışlar…

500m2 alan toplam 1500 parçadan inşa edildi.

Özellikle mimarların maket yapmak için kullandıkları 15 mm'lik kalın ve darbeye dayanıklı mukavvalar, tıpkı küçük bir maketin parçaları gibi önce kağıt üzerinde modellenmiş. Hiçbir vidanın, çivinin ya da yapıştırıcının kullanılmadığı alanın tamamı birbirine geçme olarak kurgulanmış. Mukavvaların formları için CNC kesim tekniği kullanılmış.

Yaratıcı fikir, sade düşünceden yola çıkar…

Koudenburg ve Bleiswijk ikilisi, büyük fikirlerin, en basit düşüncelerle yol alacağına duydukları inancın bir kanıtı olan ofis tasarımını, zamansız bir görsellik olarak nitelendirmekteler. Artı olarak her bir parçanın herhangi bir nedenle hasar alması durumunda yenisini oldukça ucuz ve kolay bir şekilde kestirebilecek olmalarından yana da büyük bir keyif duymaktalar. Tasarımcılar, bugün artık kullanılmayan endüstriyel tasarımlardan ilham almışlar… Örneğin bir yazı masası, ayaklı saat, satranç tahtası gibi… Sonucunda da sürdürülebilir, çok yönlü, benzersiz ve zamansız bir çalışma ofisinin sahibi olmuşlar.