otel dekorasyon

başa dön
04 HAZİRAN
1727 defa Okundu

Bahar selamı, İskandinav ferahlığı

Bahar selamı, İskandinav ferahlığı…

Norveç, İsveç ve Finlandiya başta olmak üzere Kuzey Avrupa'nın dekorasyon tarzını simgeleyen "İskandinav Deco-style" temiz, modern ve işlevsel bir estetik üzerine kurgulanıyor.

Son dönemlerde oldukça sık karşılaştığımız İskandinav dekorasyon tarzından 'genç, dinamik, abartıdan uzak' bir dekorasyon stili olarak söz etmek doğru olacaktır. Bu stilin belki de en önemli avantajı, kurgulanan mekan içinde yaşanmışlık hissini uyandıracak şekilde az ve öz mobilya ve aksesuar yüklemesi yapılmasının yeterli olmasıdır. Sade hatlı, basit ve işlevsel mobilyalarla dekore edilen bu tarzda yoğun bir aksesuar kullanımı da söz konusu değildir. Tamamen şık, işlevsel ve faydacı mekan dekorasyonunda minimalizm başroldedir. 

Parlak beyazlar ferah mekan algısının ilk kuralı…

Mekana İskandinav dekorasyonunun o parlak ve taze görünümünü yüklemenin temel bazı kuralları bulunmaktadır. İlk olarak tavanlar, duvarlar, zeminler beyaz kullanılmalıdır. Bunun nedeni alanı genişletmek, ferah ve havadar görünmesini sağlamaktır. Aynı şekilde mobilya ve aksesuarlarda da ana renk olarak 'beyaz' çıkış noktası olmalı, kişisel beğeni baz alınarak da bölgesel renklendirmeler yapılmalıdır. Genellikle siyah, gri ve kahverengi gibi nötr renk alanları öncelik olsa da biraz ilgi odağı yaratmak için aksesuarlarda sarı, açık mavi, pastel pembe, yeşil vb. parlak renkler de kullanılabilir.

Doğal ve ekonomik malzemeler, doğal dokular...

Dekorasyonda modernizmin kurgulanmış hali olan bu tarzda, çam rengi ya da doğal dokuyu hissettirecek şekilde beyaza boyalı ahşaplar kullanılmalıdır. İskandinav tarzı mobilyalar tipik olarak kayın, çam, tik, diş budak gibi hafif orman ürünlerinden seçilmelidir. Tekstillerde de keten ve pamuklu kumaşlar, kalın tüylü halılar dekoru tamamlayan önemli faktörlerdendir. Deri, metal, plastik ve kürkler, diğer popüler dokular arasındadır. Kış ayları için sevimli, küçük, özgün tasarımlı bir soba ve yanına küçük odun yığınları da unutulmazsa; sempatik ve sıcacık bir atmosfer yaratmak kaçınılmazdır.

Aydınlatmalarda gün ışığından vazgeçilmemeli…

Kuzey Avrupa'nın güneşe olan özlemi nedeniyle bu stilde geniş ve fonksiyonel pencereler ile onların aydınlığı oldukça ön plandadır. Perdesiz pencerelerden gün ışığını mekana almanın yanı sıra beyaz zeminlere eşlik eden nötr ve pastel tonlu aksesuarları aydınlatacak neşeli avizeler ya da yerden aydınlatmalarsa atlanmamalıdır. Spot aydınlatmadan yana bir seçim yapmak yanlış yöne doğru yol almak anlamına gelebilmektedir. Bu nedenle etkileyici boyutlu ilginç tasarımlar, göz alıcı modern bir ışık algısı yaratacaktır.

Sade bir yaşam sunan İskandinav stilde, duvarlar yaratıcı tuvallerdir...

Renkli minderler, kilimler, doğal dokular derken duvar dekorunda da odak noktalar belirlenmelidir. Modern siyah-beyaz fotoğraflar, çağdaş tablolar, posterler ve çıkartmalar bir arada kullanılabilir, açık renkli doğal taş dokusu tercih edilebilir. Fakat bu stilin özünde var olan 'güçlülük ve minimalizm' göz ardı edilmemelidir. Bu nedenle aksesuar konusunda olduğu gibi duvarlara da aşırı yükleme yapılamamalı, seçici ve özenli davranılmalıdır.