otel dekorasyon

başa dön
12 HAZİRAN
1548 defa Okundu

Banyolarda SPA etkisi yaratın!

Banyolarda SPA etkisi yaratın!

Bugünün kentli hayatları için birer arınma istasyonu olan banyolar, dekorasyonda sadeliği ve dinginliği ön plana çıkartan detaylarıyla bu işlevi destekliyor.

"Uyum-denge-duruluk" üçgeninde sade bir atmosferle kurgulanan banyoların artık "yıkan-çık" algısı çok eskilerde kaldı. "Kendini dinle, dinlen, günün stresinden arın ve yenilen"  anlayışı da kişisel konsept kurguların başrolüne taşındı. Hemen hemen her dekorasyon stiline uygun olarak tasarlanan günümüz banyolarında, SPA etkisi yaratmak için de son derece kolay yöntemler ortaya konuldu. Bu anlamda, kişinin tamamen kendi zevkine ve biraz da profesyonel bilgilere bakarak banyosuna yepyeni bir SPA ruhu katabilmesi için öncelikle yapılması gerekenler….

Doğal ve dingin SPA banyolar için sadelik yaratın.

SPA etkisinde minimalizm tabi ki başroldedir. Bunun için öncelikle banyonuzda karmaşa yaratan dağınıklıktan ya da fazlalıktan, uygun depolama alanları yaratarak kurtulun. Hammadde ahşap dolaplar SPA efekti için son derece uygundur. Bunun yanı sıra tekstil malzemelerinin depolanması için kullanılacak hasır sepetler ve kişisel temizlik ürünlerini düzenlemek için seçilecek iri cam kavanozlar, taze ve sade bir etki yaratacaktır.

Dinginliği mumlarla yakalayın.

Yaydıkları ince ve zarif ışıkları, form ve renklerindeki sonsuzluk SPA etkisi için mutlaka banyonuzda yer almalıdır. İrili ufaklı kokulu mumlar, hem dingin hem de huzurlu bir atmosferin temelidir.

Başrol, havluların ve tekstillerin…

SPA'da kendini şımartmak duygusu ön planda olduğundan zemine mutlaka mekana uygun ölçüde organik banyo halıları serilmelidir. Havlular banyo aksesuarlarında en önemli rolü üstlendiğinden ya lavabo ya da küvet/duş yakınında göz önünde bulundurulmalıdır. Kullanılmadığı zamanlarda da gerçek SPA alanında nasıl rulo halde sarılı olarak saklanıyorsa, banyonuzda da bu özel şekilde saklanmalıdır. Ahşap açık raf sistemleri bunun için uygundur.

Lüks kombinler, doğal duruşlar...

Banyolarda yaratılacak SPA etkisi için lüks segment armatürler kullanılmalı, suyun akışına doğallık duygusu yükleyecek tasarımlar seçilmelidir. Küvet ve duşlar ise banyo planlamasında ilk olarak seçilmesi gereken ana figürdür. Lavabo tezgahlarında masif ahşap, işlenmemiş doğal taş veya mermer tercih edilmelidir. Zeminler suya dayanıklı bambulardan seçilirse aynı zamanda doğaya yakın bir duruş da yakalanmış olacaktır. Isıtma sistemi olarak zeminden ısıtmalar yapılmalıdır. Fakat ısıtma panelleri de göz ardı edilmemeli, özellikle havluların sürekli kuru kalması için iyi bir çözüm olduğu atlanmamalıdır.

Aydınlatmalar ve bitkiler duru dinginliği taşımalı.

Biraz da kişisel beğeniyle çözümlenecek olan aydınlatma sistemlerinde kesin kurallar olmamakla beraber, beyaz ışıktan uzak durmak, sarı gün ışığına yönelmek en doğrusudur. Formlarıysa biraz zevk biraz banyo atmosferinde kurgulanan renk ve tasarıma göre seçilmelidir. Banyo aynasının iki yanına konacak ayarlanabilir başlıklı apliklerin ergonomik ve estetik olduğunu söyleyebiliriz. Ve pek tabi ki bitkiler… İri yeşil yapraklı bitkiler, SPA'nın olmazsa olmazlarındandır ve mekana tazelenmiş bir hava katarlar. Bunun yanı sıra taze çiçekler de aynı etkiyi yüklenirler. Ve tüm bu sözü geçen detaylar, aromaterapinin ve hoş kokulu yağların huzur verici etkisiyle çok daha güçlenirler.