otel dekorasyon

başa dön
30 HAZİRAN
1239 defa Okundu

Bahçeler nasıl dekore edilmeli?

Bahçeler nasıl dekore edilmeli?

"Sıcacık güneş, parıldayan gökyüzü, göz kırpan yıldızlar… Akşamüstü randevularını gecenin geç saatlerine kadar uzatma, hatta bahçelere serilme zamanı…"

 

Ne zaman bahar kapımızı aralasa ve yaza sayılı günler kalsa, benzer duygulara kapılıyoruz. Kış aylarının miskinleştiren puslu grisine "hoşça kal" diyor, baharın kışkırtıcı renklerini neşeli bir "merhaba" ile kucaklıyoruz. Doğanın uyanışıyla hayatlara dolan mis kokulu zamanlar, huzurlu ve davetkar bir edayla içimize doğuyor. Ve pek tabi ki dört duvar arasından bahçelere serilmek, doğaya yakın olmak ihtiyacı hissediyoruz. Terasları, bazen balkonları ama en çok da bahçeleri yaza hazırlamak için bir kaç küçük sihirli dokunuşla da harikalar yaratabiliyoruz.

 

Bahçeleri boş bir tual gibi düşünün

Birçoğumuz için yaşam alanının uzantısı olan bahçeleri tıpkı bir tual gibi düşünmek gerek. Duvarları, zemini, mobilyaları ve aksesuarları birbiri ile uyumlu seçmek ve mutlaka her alanı değerlendirmek oldukça önemli. Zaten ancak bu sayede tüm bahçede dengeli ve estetik bir atmosfer tasarlanabilir.

 

"Bahçeniz eğer bir resme konu olsaydı onu nasıl görmek isterdiniz?". Öncelikle sorulması gereken soru bu. Bunun için de ilk olarak hayal edilen bahçenin sınırları belirlenmeli. Gölge alanlar yaratmak, peyzajı bahçe sınırlarına göre ayarlamak, oyun alanı bırakmak, dostlarla birlikte barbekü ve yeme-içme alanını planlamak ilk sırada düşünülmesi gerekenler.

 

Çardaklar, kameriyeler, çiçekler

Rengarenk mevsim çiçeklerine eşlik edecek şekilde konumlandırılacak bahçe bankları ve kurulacak sade bir çardak, sıcak bir atmosfer yaratmanın belki de en kolay yolu… Ayrıca çiçek seçiminde mevsimlik değil de uzun ömürlü olanları tercih etmenin, kış aylarında da bahçenin albenisini koruyacağını unutmamak gerek.

 

Rengarenk ya da beyaz saksılar, yeşilin en iyi taşıyıcısı

İster küçük ister geniş bir bahçe alanı olsun, farklı formlarda irili ufaklı rengarenk ya da bembeyaz saksılar en ekonomik bahçe aksesuarlarıdır. Doğru yerleşim ve biraz da bitki  tasarımıyla mükemmel bir sonuç vermesi kaçınılmazdır.

 

Solar sistemli aydınlatmalar en pratik ışıklandırma

Gündüz olduğu kadar gece de güzel bir bahçe atmosferi yaratmanın en temel yolu aydınlatma. Artık bu konuda oldukça geniş bir seçenek söz konusu. Hem aksesuar hem de aydınlatma olarak kullanılan solar sistemli heykelsi ışıklandırmalar aynı zamanda hem ekolojik hem ekonomik hem de en estetik aydınlatma çözümü.

 

Var olan duvarlara ya da yapay duvarlarda sanat

Duvarlar iç mekanda olduğu kadar dış mekanda da görsel etkiyi güçlendirecek platformlar. Onları ister duvar resimleriyle süsleyin, isterseniz onlarca saksıyı monte edin. Ferforjelere sarılmış sarmaşıklarsa bahçe duvarı için seçilecek oldukça romantik detaylardan.

 

Bahçeleri bizimle paylaşan dostlara

Bahçemizde bizimle birlikte yaşayan kuşlar için kullanılacak kuş evleri hem onları hem de bizi mutlu edecek ayrıntılardan.

 

Doğaya en çok yakışan, bahçe çitleri    

Hem form itibariyle şık duruşları hem de boyanacak herhangi bir renkle her açıdan neşeli ya da romantik bir atmosferin sağlayıcısı çitler, aynı zamanda bahçe içinde küçük bahçeler yaratmak için ideal çözümler.

 

Sonuç olarak kurgulanacak bahçe için her ne renk tonu seçilirse seçilsin, kullanılacak aksesuarlar, özellikle kendin-yap nesneleri son derece kişisel alanların yaratılmasını ve sıcak havaların tadına varılmasını sağlayacak pratik çözümlerden.