otel dekorasyon

başa dön
15 TEMMUZ
1425 defa Okundu

Mimaride heykelsi formları simge figüre yükseltenler…

Mimariye heykelsi duruş katanlar, heykelsi formları simge figüre yükseltenler…

Tasarımcıların ve mimarların oluşturdukları mekan konseptinde belirledikleri temel tasarım motifleri, hem estetik hem de işlevsel olarak mekanların simge ikonları olurlar. Bu, aynı zamanda endüstriyel tasarımcılar tarafından tasarlanan ve gündelik hayatın tam merkezine konan ürünler için de geçerlidir. Hepsi de yeni bir form, inovatif malzeme kullanımı ve etkileyici bir duruş taşırlar.

Boşlukta süzülen kristaller

Dünyaca ünlü mimar Zara Hadid'in eski fakat eskimeyen bir çalışması… Adı "Swarm". Hadid'in gerçekleştirdiği tüm tasarımlarında, yapıların mühendislik ve teknoloji sınırlarını zorlayan olağanüstü heykelsi formlarını görmek mümkün. Swarm da onlardan biri. Farklı uzunluklardaki iplere elle takılan toplam 16.000 siyah renkli kristalden oluşan organik formlu bir avize tasarımı. Karmaşık katmanlı kompozisyonuyla mekanda bir bütün olarak kendini gösteren, maksimum yüksekliği 4000mm, boyutlarıysa 2500 x 2400mm olarak önerilen,  özel olarak ısmarlama ölçülerde ve renk varyasyonlarında da üretilebilen güçlü bir dekorasyon öğesi

-----------------------------------------------------------------------------------------

 

Egzotik duruşlu "Morning Glory"

Tasarımcı Ayala Serfaty tarafından organik formlu ve rengarenk olarak hazırlanan "Morning Glory", masalsı yumuşacık bir aydınlatma kaynağı. Duruşuyla mekan dekorasyonunun nadide bir parçasıymışçasına güçlü görünen, ısıya dayanıklı hale getirilmiş ipek kumaşın yumuşacık dokusunu kıvrımlarında hissettiren elegant bir tasarım.  

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Armani ile adım adım yükselmek…

Doriana ve Massimiliano Fuksas tarafından tasarlanan New York’taki Armani Mağazası’nın en dikkat çekici detayı işte bu merdivenler… Tamamı plastik kaplamalı çelikten, beyaz ve dört katlı olarak tasarlanmış. Binadaki tüm katları eşsiz bir ahenkle birbirine bağlayan formu ve lüks duruşu, modern bir iç dinamizm oluşturmuş. Bazı noktalarda personel, kasa, özel ürün alanları vb. bölgelerde saklı bırakılmış, soyunma odalarına ve VIP salonuna ayrıcalıklı bir kurgu ile erişimi sağlamış. Mağaza zeminleri de tasarımın ana kaburgası olarak tasarlanan merdiven tarafından oluşturulan eğimle bütünleştirilmiş. LED aydınlatmalarla formunu belirginleştiren tasarım kurgusu, Armani'nin güçlü marka karakterinin, moda sektöründeki iddialı koleksiyonlarının mimarideki yansıması olmuş. 

 

Kumaştan 3 boyutlu heykeller…

Avustralya Sidney’de Chris Bosse, Tobias Wallisser ve Alexander Rieck isimli mimarlar tarafından tasarlanan bu heykelsi dekorasyon öğesinin imalatına 3D bilgisayar modellemeyle başlanmış. Yüksek teknolojili lycra kumaştan üretilmiş. Bir binanın avlu açıklığına konumlandırılan 20 metre yüksekliğindeki bu kumaş heykel,  doğa ve teknoloji arasındaki ilişkiden esinlenilerek oluşturulmuş. 300 metrekarelik yüzey alanına, 3000 metre küplük hacime sahip olan tasarımın ağırlığıysa 40 kg. Bu tasarım, sadece dekoratif bir form olmanın ötesinde, içine özenle yerleştirilen aydınlatmalarla da soft bir aydınlatma görevini yüklenmekte. Bu sayede de büyük atrium alanında maksimum görsel etki elde edilmekte.