otel dekorasyon

başa dön
15 TEMMUZ
1169 defa Okundu

Bahçelerde beyazın gücü

Bahçelerde beyazın gücü

Yaz demek 'bahçe'; bahçe demek 'huzur' ve 'bol oksijen' demek…

Her bahar aynı ritüeller yaşanıyor… Daha aydınlık mekanlar, soft dokular, çiçeklerin renklerinden alınan ilham ve "hadi dışarı çıkalım, bahçelere serilelim!" duygusu… Güneşli havalarda artık evlerde kapalı kalmanın, kaybedilmiş zaman olarak algılandığı bu hızlı dünyada, bahçelerden işe başlamak verilebilecek en doğru karar. Eğer bir bahçeniz yok ise teraslarınız ya da balkonlarınız size huzurlu bir bahar sabahını yaşatacak, sıcak bir yaz gecesini keyfe dönüştürecek kadar güzelleştirilebilecek alanlar.

Rengarenk çiçeklere sade beyaz tazeliği...

Elbette çok renklilik bahçeler için vazgeçilemeyecek bir şey… Ancak ışıklı, enerjik, çarpıcı ve neşeli bir atmosferin kurgusu olan bu renkli alanlara karşılık, yeşilin ve beyazın bir arada da güçlü bir enerjisi olduğunu hatırlamak gerek.  Enerjisine ek olarak doğanın tam kalbinden gelen çimenlerin, ağaçların ve çiçek yapraklarının yeşiline eklenecek beyaz aksesuarların etkisi, mükemmel ve dingin bir atmosfer yaratmak için son derece yüksek.

Beyaz çiçeklere, beyaz bahçe mobilyaları…

Yeşil alanlarda beyazın naif duruluğunu hissetmek için beyaz saksı çiçeklerinden sardunyalar, bahar ayları için papatyalar, laleler ve beyaz güller doğanın yeşil tutkusuna ferahlık ekleyecek seçeneklerdir. Tabii ki baskın bir beyaz dekorasyon için açık hava mobilyaları ve aksesuarları da yardımcı olacaktır. Özellikle son dönemlerde sıklıkla karşımıza çıkan rattan mobilyalar, hem form hem de işlevsellik olarak son derece geniş bir ürün yelpazesi sunduğundan, önerilecek ilk dekor mobilyalarıdır.

Doğala beyaz dokunuş: seramik, ahşap, doğal taş…

Yaz akşamlarına romantik bir atmosfer katacak, sizi yaz güneşinden koruyacak ahşap beyaz kameriyeler de mekan dekorunuzun tamamlayıcısı olacaktır. Balkonlara ya da teraslara kurulabilecek bembeyaz salıncaklar ve hamaklar da beyaz dekorasyon için düşünülmesi gerekenler arasındaki yerini almalıdır. Dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardan biriyse beyaz rengin çabuk kirlenmesi olasılığına karşın temizliği kolay ve kir tutmayan malzemelerin seçilmesidir. Bunlarla beraber daha pratik çözümler için irili ufaklı beyaz seramik saksılar, ahşap çitler, beyaz bahçe heykelleri ve beyaz doğal taşlardan oluşturulacak patika yollar, hem ferah hem de taze bir atmosferin temel yapıtaşları olacaktır.

Dış mekan aydınlatmalarında solar ışıltısı…

Sadece iç mekanlarda değil açık havada da aydınlatmanın mekan atmosferini güçlendirici etkiye sahip olduğu bir gerçek. Bugün hemen her yerden ulaşılabilecek dekor aydınlatmalarsa, iyi bir açık mekan dekorasyonunun olmazsa olmazlarından… Üstelik sürdürülebilirlik ilkesi dahilinde güneş ile enerji depolayan bu aydınlatmaların, heykel ya da mobilya formlu olanları da estetik ve işlevsel bir çözüm olmakta. Elbette bahçe, balkon, teras şemsiyeleri de beyazın ferahlığını tamamlayacak en önemli dekor öğelerinden...