otel dekorasyon

başa dön
15 TEMMUZ
1487 defa Okundu

Kolenik Eco Chic Design, elegant ve zarif bir tasarım uygulamış

Robert Kolenik

1981 doğumlu Robert Kolenik, yenilikçi tasarım anlayışı ve mükemmelliyetçilik çizgisiyle dünya çapında tanınan bir iç mimar. Ve Hollandalı tasarımcıların da yeni nesil temsilcilerinden… Kolenik, deneyimli bir mimar ekiple beraber 2008 yılında kurduğu Kolenik Eco Chic Design'da multi disipliner stüdyo projeleriyle çalışmalarını yürütüyor. Tasarımcı, özellikle turizm sektöründeki şık ve lüks mekanların tasarımı ile özel villa ve ürün dizaynları için butik çalışmaların sorumluluğunu üstleniyor. Restoranlar, barlar, büyük klüplerin iç mimari dekorasyonları için çalışan Kolenik, tasarımlarının globalliği ve zamansızlığı ile başarısını kanıtlıyor. Kullandığı tasarım çizgisinde, belirli bir uyum ve denge oluşturmak için işlevsellik ve estetiği bir arada harmanlayan tasarımcı, minimalist ve sıcak mekanlar kurguluyor. Bunu yaparken de lüks doğal taşlardan ve doğanın ham malzemelerinden esinlenerek, stilini belirliyor.

Doğalın şık kurgusundan, tasarımcının tutkusuna…

Kolenik Eco Chic Design inovatif, zekice tasarlanmış ve sürdürülebilir mekan tasarımlarından biri olan Publique Restoran'da, elegant ve zarif bir tasarım uygulamış.

Tasarımcı Robert Kolenik'in çağdaş vizyonu ile tasarlanan Publique Restoran, Hollanda'nın Lahey şehir merkezinde yer alıyor. Yatırımcılar Casper - Sjoerd Smits ve Maurits Jonkman, bir Fransız klasiği olan bistro mekanlarını, şık ama erişilebilir mekan duygusuyla tasarlatmak için Robert Kolenik'e başvurmuşlar. Ve bu istek doğrultusunda kurgulanan mekanda; gri, siyah ahşap ve bakır tonlarıyla elit dizayna sahip bir mekanın sahibi olmuşlar.

Bakır, cam, ahşap ve demir bir arada…

Kolenik, mekan tasarımında öncelikli olarak dış cephede dikkat çekecek ve iç mekan ile konstrast oluşturacak şekilde vitray cam sanatının renkliliğinden yardım almış. İçeride ise sıcak bakır renkli özel tasarım aksesuarları kendine kılavuz olarak belirlenmiş. Bu sayede hem mekanın dış cephe yapısına hem de iç mimari dekorasyonuna kimlik katacak ana renk ve malzeme paletinin de temelini oluşturmuş. Sonuçta da mekan atmosferinde, huzurlu bir bir aradalık duygusu yakalamış.

Bakırın modern duruşu…

Tasarımcı restoranın kalbi olan pişirme alanında sıcak tonlu bakırın nostaljik dokusunu kullanmış. Geçmiş dönemlerin Fransız bistrolarını anımsatacak şekilde açık bir mutfak planlamış.

Mekanın bar alanında görülen zarif aydınlatma armatürleri ve lambalar, proje için özel olarak tasarlanarak imal edilmiş. Bu özel imalatlara, mekanın sadece yüksek standartlarını karşılamak değil, aynı zamanda Kolenik'in tüm proje çalışmalarına atılan tanınabilir bir imza görevi yüklenmiş.

Heyecan verici kontrast, sürdürülebilir doğal malzemeler…

Publique Restoran için  seçilen malzemeler bir yandan seçkinlik duygusu hissettirirken diğer yandan da erişilebilirlik duygusuyla vurgulanmış. Heyecan verici bir kontrast yaratmak için yabani ceviz, lüksün temsili deri, yinelenen bakır materyaller ve diğer özel doğal malzemeler, zeminlerdeki ham beton ile yan yana kullanılmış.

Ceviz masa tablaları siyah ferforje demirlerle güçlendirilirken, modern bakır aydınlatmalar mekanın hizmet kalitesini bir üst seviyeye çıkartmış. Tekli sarkıt olarak kullanılan özel tasarım küre formlu cam ampul avizeler, mekandaki diğer yuvarlak hatlı mobilya formlarıyla kombinlenmiş. Sonucunda da çağdaş bistro tarzında hizmet sunulan Publique'nin sahiplerinin iddialı misafirperverliklerini, mükemmel şıklıkta sunabilmeleri için  tüm detaylar incelikle kurgulanmış olmuş.