otel dekorasyon

başa dön
15 TEMMUZ
2349 defa Okundu

İş in Mimarisi Değişiyor

İş'in mimarisi değişiyor!

Özellikle geçtiğimiz bir kaç yıl içinde yapı sektöründe yükselişe geçen ofis plaza inşaatları, konut projelerinin önüne geçmeye aday gösteriliyor.

Artık hemen her konuda 'verimlilik' ilkesi baz alınıyor. Yapılardaki verimliliğin yanı sıra iş gücünün maliyet hesapları, kurumsal firmaların ya da freelance çalışanların farklı senkronizasyonlardaki iş yapma biçimleri; yeni çalışma mekanlarının kurgulanmasını gerektiriyor. Başta İstanbul olmak üzere tüm büyük kentlerde hazır ofis yapı projeleri de finansörlerin yeni yatırım alanı olarak belirleniyor. Salt bir plaza inşa etmekten farklı olarak tamamen 'ofis ve iş yapma' kurgusuyla şekillendirilen söz konusu yapılarda, hem mimari hem de iç mimari bu akışa göre biçimlendiriliyor.

Ofis yapıları yeni çalışma koşullarına göre mimarilendiriliyor.

Ofisleri tasarlarken artık eskiden olduğu gibi sadece mesai saatleri içerisinde çalışan ofis insanlarını düşünmek yetmiyor. Ya da sürekli toplantıların yapılacağı öngörülerek büyük metrekare alanları ayırmak çok da doğru bir yaklaşım olarak kabul edilmiyor. Bunların yanı sıra teknolojinin gelmiş olduğu noktada şirketlerin modern organizasyon yapıları, akıllı telefon ve tabletlerle gerçekleştirilen konferans görüşmeleri, yükselen bir trend olarak her geçen gün daha da artıyor. Dolayısıyla sürekli ofis ortamında çalışılmasa bile yeni model iş yapma biçimine uygun konforda ofislerin mimarilendirilmesi ve tasarlanması gerekiyor. İşte bu gereklilikleri bugünün yaşam biçimine ve çalışma formlarına uygun olarak sunan ofis plaza yapıları tüm bunları karşılıyor. İlk olarak konum, her zaman öncelikli bir değer oluyor. Merkezi bölgelerde yer alan ofis binaları, lokasyonları dolayısıyla yapı kalitesini bir üst segmente taşıyor. 

Bir diğer konu ise hem kurum çalışanlarının hem de freelance çalışanların sosyalleşmesi. Bu anlamda yüksek yatırım değerine sahip ofis plazaları tam anlamıyla bir rezidans mantığıyla tasarlanıyor. Saklı girişlerle geçilebilen ortak kullanım alanlarında; kafe, fitness salonu, oyun alanı vb. sosyal yaşam alanları; hem yapının hem de iş zamanlarının kalitesini ve tercih edilirlik oranını arttırıyor.  

 

Nitelikli yatırım, iş dünyasının çehresini değiştiriyor.

Nitelikli ofis plazalarında iş yaşamının tüm konforu yatırımcı ve mimari ekip tarafından önceden planlanıyor. Kaliteli havalandırmadan ısıtma-soğutma sistemlerine, teknolojik ve teknik alt yapının aksaklığa izin vermeyecek kalitedeki sistem kurulumlarından bina güvenlik ve kontrol sistemlerine hatta jeneratörlerine kadar her konfor projelendiriliyor. İş hayatına sunulan bu güçlü teknolojik altyapıyla beraber duyulacak diğer ihtiyaçlara göre hazırlanan mimari projenin, profesyonel yönetim ofisince işletiliyor olması da sürekli aynı konfor standartlarının korunmasını sağlıyor. Artı olarak bazı ofis binalarında iç mimari dekorasyon da ofis sahiplerinin isteklerine göre şekillendirilerek anahtar teslim olarak sunuluyor.

Gayrimenkul yatırımcılarıyla beraber nitelikli mimari proje ekiplerinin beraber yürüttükleri ofis plaza yapı kurguları, aynı zamanda güçlü bir yatırım kaynağı olarak da öngörülüyor. Mimari planlama, inşaat kalitesi, detaylarda öne çıkan işçilik ve bina yönetimi gibi pek çok hizmet, hem yatırımın değerini hem de iş gücünün verimliliğini arttıran önemli faktörler olarak değerlendiriliyor.