otel dekorasyon

başa dön
15 TEMMUZ
3632 defa Okundu

Renklerinde ve konforunda zamansız çizgiler: Suadiye Welldone

MİNE SAYIN

1999 yılından beri Mine Sayın Tasarım Ofisi'nde tasarım, mimari proje danışmanlık ve proje yönetimi hizmetlerini sunan Mine Sayın, Mimar Sinan Üniversitesi Sahne Tasarımı Ön Lisans Bölümü'nün ardından aynı üniversitenin İç Mimarlık Bölümü'nden mezun oldu. Halen Bahçeşehir Üniversitesi İç Mekan Tasarımı Yüksek Lisans Programı'na devam eden tasarımcı, özellikle perakende tasarımı ve mimarisinde uzmanlaşarak, bugüne kadar ulusalda pek çok lider markanın yaratıcı, hızlı, kaliteli tasarım ve uygulama hizmetlerini üslendi. Son olarak da bugüne kadar tüm mimari tasarımlarını üstlendiği ulusal restoran - kafe zinciri Midpoint’in yeni markası Welldone'ın Suadiye Şubesi'nin mimari ve iç mimari konseptini kurgulayarak, markaya ve mekanına farklı bir kimlik ve ruh kattı.

 

Renklerinde ve konforunda zamansız çizgiler: Suadiye Welldone

Midpoint Restaurant'ın yeni markası "Welldone", Mine Sayın Tasarım Ofisi'nin zamansız çizgileri, sıcacık renkleri, doğal mekan kurgusu ve konforlu algısıyla güçlü bina vurgusuna ve aydınlık bir iç mekana sahip.

İstanbul Suadiye'de 500m2'lik kapalı alanlı ve 200 m2'lik bahçe kullanımlı Suadiye Welldone, iki katlı bağımsız bir bina olarak Marmara'ya ve sahil yoluna dönük konumlandırılmış. Restoran projelerinde yatırımcı ile oldukça sıkı bir işbirliğinin hedeflenmesi gerektiği konusunda hassas davranan Mine Sayın; projeye mutfak, dekorasyon, mimari ve mönünün bir bütün olduğunu düşünerek başlamış. Ocak 2014'te yapılan başlangıcın ardından geçen süreç, Nisan 2015'te sonlandırılmış. Tüm mekanın işleyişi, mekan fonksiyonlarına dair konumlamalar da dahil olmak üzere uzun süreli fikir paylaşımlarıyla gerçekleştirilmiş. Bu esnada da Welldone'a ait konsept ve mimari dil de yavaş yavaş oluşturularak yatırımcıya sunulmuş. Yatırımcının sahip olduğu Midpoint markasıyla uzun yıllardır çalışıldığından, Welldone projesi boyunca ortak bir dilde buluşmak çok daha kolay olmuş. Zaten yatırımcının proje ile ilgili konsept belirlenimlerine ve yapılacak seçimlere dahil olması, restoran müşterilerinin beklenti ve eleştirilerinin tasarım ofisine direkt ulaşmasını sağladığından, katkısı da son derece olumlu olmuş.

Sıcak ev hissi yaratan; huzurlu, konforlu ve renkli konsept…

Welldone projesine başlanırken müşteriler için sosyal, ferah ve aydınlık bir iç mekan sunmak hedeflenmiş. Bu amaçla iki kat yüksekliğinde bir tavan ve üstte bir galeri alanı oluşturulmuş. Tavan yüksekliği ve cam doğrama açıklıkları sayesinde geniş bir atmosfer kurgulanmış. Mekanın tamamında kullanılan konsept, sıcak bir ev hissi verecek şekilde tasarlanmış. Konforlu, geniş ve ferah bir algı oluşturulurken, tasarlanan ve ithal olarak seçilen ürünlerle beraber zamansız bir dil hedeflenmiş.

Restoran alanının tüm hizmet ve servis alanları, mutfak depoları, teknik birimler ve personel alanları çok hassas yapılandırılarak, konuklar kadar çalışanların da hayatını kolaylaştıracak şekilde organize edilmiş. Zaten ana yapının tamamı da buna uygun olarak mimarilendirilmiş.

Doğal malzemeler, butik parçalar, özel tasarımlar…

Suadiye Welldone'ın iç mekan konseptinde kullanılan tüm malzemeler, sürekli bir insan sirkülasyonunun olacağı düşüncesiyle doğal ürünlerden seçilmiş. Doğal malzemelerin hem dayanıklılıkları hem de organik yapıları nedeniyle çok daha estetik bir şekilde eskimeleri bu seçimin belirleyicisi olmuş.

Zeminde kullanılan masif rabıtaya, geleneksel karo mozaikler eklenerek karışık bir döşeme gerçekleştirilmiş. Karo deseni tanıdık olsa da gri tonlarında üretilmesi çok daha güncel bir dil oluşmasına imkan tanımış.

 

Mobilyaların pek çoğu Mine Sayın Tasarım Ofisi tarafından tasarlanarak özel olarak ürettirilmiş. Bunun yanı sıra hareketli koltuklar, yurt dışı ziyaretleri sırasında İskandinav markaların lokal distribütörlerinden seçilmiş. Aydınlatmalarda İtalyan ve Danimarka markalarıyla uyum sağlayan karmalar oluşturulmuş. Foscarini by diesel, Gubi, And tradition bunlardan sadece bir kaçı olmuş.

Doğa ve yeşil ile bütünleşik bir kurgu...

Mine Sayın artık dış mekanların da en az iç mekanlar kadar ince düşünülerek tasarlanması gerektiğine inandığından, projenin 200m2'lik bahçe alanında da yüksek konfor standartlarını korumuş. Peyzaj çalışması yapılarak olabildiğince yeşil bir alan yaratılmış.  Son üç yılda  Zorlu Center AVM, Nişantaşı, Tünel Geçidi, Antalya, Suadiye ve Akasya AVM'de hayata geçirdikleri her Welldone projesinde kendine has özgün bir kurgu yakalanabilmiş.