otel dekorasyon

başa dön
30 AĞUSTOS
1344 defa Okundu

Londra da açılan Babaji Restoranda Autoban İmzası

Londra'da açılan "Babaji" Restoranda Autoban İmzası

Kendine has yorumlarıyla yeme-içme endüstrisi içinde fark yaratan dünyaca ünlü Alan Yau,  Londra projesi Babaji'de Autoban ile birlikte çalıştı.

İstanbul merkezli multi-disipliner tasarım stüdyosu Autoban, Londra şehir merkezinde bulunan  Soho’da, geleneksel pide kültürüne çağdaş ve uluslararası bir yaklaşım sergileyen Babaji’nin iç mekan tasarımlarını gerçekleştirdi. Alan Yau’nun geleneksel mutfak kültürlerini uluslararası bir anlayış ile yorumladığı yeni lezzet deneyimleriyle, Autoban’ın tasarım yaklaşımı birbirine yakın paralellikte hayata geçirildi. 2014 yılının Aralık ayında tamamlanan proje, 19. yüzyıldan kalma tarihi bir binanın altında konumlandırıldı.

Türkiye’ye özgü zanaat teknikleri, çağdaş yorumlarla ön plana taşındı...

Projede Autoban, geleneksel Türk kültürüne referans veren malzeme ve dokuların yanı sıra  Türkiye’ye özgü zanaat tekniklerini modern çizgilerle yorumladığı bir tasarım planı uygulamış. Mekanın dış cephesi, hem restoranın içinde bulunduğu tarihi yapının cephe özelliklerine hem de Soho’nun hareketliliğine uyum gösterecek şekilde, yalın bir formda tasarlanmış. Metal strüktür üzerine özel bir sıvama tekniği ile elde edilen dış cephe kaplamasına doğal yollardan eskimiş görüntüsü verilmiş. Cephenin bu iddiasız duruşuyla restoranın geniş cam cephelerinden, iç mekandaki mavi seramik kaplı duvarlara vurgu yapılmış.

Projeye özel el yapımı seramikler tasarlandı ve üretildi.

Mekanın iç kabuğunu oluşturarak, tüm katlarda iç mekanları saran ve bütünleyen mavi seramik kaplı duvarlar, projenin en belirgin özelliklerinden biri olmuş. Marmara mermeri referans alınarak geliştirilen yüzey desenleri ve döşenme biçimleriyle de bir anlamda Türk kültürü ve Soho enerjisinin buluşması yansıtılmış. Projeye özel tasarlanan ve üretilen el yapımı seramikler, ayrıca geleneksel İznik çinilerinden esinlenilerek geliştirilen çağdaş motiflerdeki detaylarla zenginleştirilmiş. Benzer motifler, aynı zamanda oturma gruplarının belirli kumaş yüzeylerinde de tekrar ettirilmiş. Giriş katın zeminlerinde Terrazzo kullanılmış. Üst kat ve bodrum katın zeminlerindeyse  pirinç bordürlü ahşap parke tercih edilmiş.?

Babaji için tasarlanan mobilyalarda ahşap ve pirinç detaylar kullanıldı.

Autoban'ın projeye özel olarak tasarladığı mobilyalarda, yalın çizgiler tercih edilmiş. Tasarım derinliklerindeyse; loca alanlarında ve yemek masalarının ahşap yüzeylerindeki yuvarlak gömme pirinç detaylarda olduğu gibi, kullanıcı için sürprizli zenginliklere yer verilmiş. Fırçalanmış meşe yüzeyler üzerinde modern bir desen oluşturan yuvarlak gömme pirinç detaylara, mekanın cam cephesi önünde konumlandırılan loca oturma gruplarının ahşap sırtlarında da yer verilerek, dışarıdan görülebilmeleri sağlanmış. Geleneksel pide fırınlarına yenilikçi bir yorum olan beyaz kubbeli fırın, müşterilerin pide hazırlık ritüelini izleyebilmeleri amacıyla, giriş katının merkezinde konumlandırılmış.

PROJE KÜNYESİ

Tasarım?Seyhan Özdemir – Sefer Çağlar

Proje Yöneticisi?Efe Aydar?Proje Ekibi 

Müge Çakır Değirmenci

Duygu Yılmaz 

Tasarım Ekibi

Zeynep Akten

Kerem Özerler 

Hani Troudi 

Mobilya Tasarım ve İmalat Koordinasyonu

Kerim Özkan 

Tolga Özen