otel dekorasyon

başa dön
06 EYLÜL
3315 defa Okundu

Dekorasyonda Pop-Art

Dekorasyonda Pop-Art

Parlak ve göz alıcı neon renkler, ikonalar, grafikler, geçmiş zamanlar…

 

"(…) 'Pop-Art nedir?' derseniz söyleyemem size. Çok karmaşık bir şey. Tıpkı dışardaki bir şeyi alıp içeriye koymak ya da içerdeki bir şeyi dışarıya koymak; sıradan nesneleri eve getirmek gibi bir şey. Pop-Art herkes içindir. (…)"

Andy Warhol

 

1950'lerde başlayan ve 1980'lerde tırmanışa geçen Pop-Art, bir malzemeyi ya da bir görüntüyü özgün bağlamından izole ederek yeni bir perspektif yaratmak için onu diğer nesnelerle yeniden üretmek ve geleneksel sanat biçimlerine meydan okumak anlamında gelişen bir sanat hareketidir. Tipik olarak film afişleri, reklam fotoğrafları, reklam grafikleri ve ünlülerin resimleri gibi ikonik görüntülerle kendini biçimlemektedir. Her ne kadar bir sanat hareketi de olsa bu tarzı mekanlarda kullanmak, özellikle cesur ve canlı renkleriyle sıradandan uzak bir mekan atmosferi yaratmak için yapılabilecek en iyi seçimlerdendir.

Bu anlamda Pop-Art stiliyle herhangi bir yaşam alanını canlandırmak eğlenceli yollardan biridir. İlhamının izlerini daha çok zeminlerde ve duvarlarda kullanılan renklerle, görsellerle ve grafiklerle yaşama taşısa da aksesuarlarla da bu akımın izlerini sürmek elbette mümkündür.

Popüler kültürün kahramanları olmazsa olmazlar…

Mekanda Pop-Art etkisi yaratmak için kişisel beğeniye uygun popüler kültür ikonalarının baskılarını duvarlarda kullanmak ya da sözü edilen ikonaların mobilya, heykel, kanepe, halı, aydınlatma ve yastık gibi aksesuarlarını canlı renklerle kombinlemek doğru bir adım olacaktır. Kullanılacak baskılar çoğu zaman oldukça büyük, renkleri de cesur ve canlı olduğundan, aynı temaya uygun tek bir büyük parça seçmek söz konusu etkiyi yaratmak için yeterlidir. Kullanılan baskıyı tamamlayıcı parlak neon sarı, turkuaz, fuşya pembe vb. renkte boyanacak duvarlar da mekanın etkisini güçlendirecektir. Buna ek olarak sanatsal etkinin yükseltilmesi istenirse de duvarlara asılacak baskıları şık bir çerçeveyle sınırlandırıp biçimlemek gerekmektedir.

Cesur, bazen esprili ama her zaman renkli  

Genellikle duvarlarda ve mobilyalarda kullanılacak sıcak renklerle mekanları canlandırmak ya da beyaz ağırlıklı bir atmosferi spot ve parlak renk bloklarına sahip aksesuarlarla öne çıkartmak Pop-Art renklerini yaşatmak için son derece doğru tercihlerdir. Malzemelerdeyse plastik, lateks, laminat, pleksiglas ve akrilik gibi üretilmiş ürünler kullanılmalıdır.

Pop-Art mekanlarda mizah duygusunu yansıtmak için istenen her yerde (zemin-duvar-döşeme vb.) aksiyon kahramanlarının siyah-beyaz ya da renkli karikatürlerini kullanmak, aksesuar olarak klasik meşrubat şişelerine hatta eski ambalaj kutularına, etiketlerine yer vermek, karakteristik bir Pop-Art atmosferi yaratmanın temelidir.

Yaratıcılığı besleyen, bunu yaparken de son derece özgür olunan Pop-Art, karşımıza daha çok kafe ve restoran gibi mekanlarda çıksa da bu sanat hareketini kişisel mekanlara taşımak için sıradandan uzak bir tarza sahip olabilmek gerektiğini de unutmamak gerek…