otel dekorasyon

başa dön
17 EYLÜL
1859 defa Okundu

Bahadır Kul Architects ten "Buzda Dans"

Bahadır Kul Architects'ten "Buzda Dans"…

Türkiye'nin en büyük tematik parkı "Anadolu Harikalar Diyarı"nda projelendirilen buz pisti, 10.000m² alanda modern buz çağını yaşatıyor.

Kayseri Belediyesi tarafından temelleri atılan "Anadolu Harikalar Diyarı", bir Anadolu kenti olan Kayseri’yi turizm ve ticaret alanında cazibe merkezi haline dönüştürmeyi hedefleyen bir proje. Aynı zamanda belediyenin prestijli yatırımlarından biri olarak Türkiye’nin en büyük ‘tematik parkı‘ olma özelliğini de taşıyor. Şehir merkezine 9 km yakınlıkta konumlandırılan tesiste hayvanat bahçesi, sukaypark, buz pisti ve çeşitli spor tesisleri gibi onlarca aktivite imkanı sunuluyor. 

Kayseri Buz Pisti, 10.000m² alan içinde 2.300 m²'ye konumlandırılmış.

10.000m2 alan üzerine mimarilendirilen Kayseri Buz Pisti, Bahadır Kul Architects'in son dönem büyük projelerinden biri. Kentin en önemli spor aktivite alanı olarak tanımlanan proje, toplamda iki yıllık bir yapım süreci sonunda hizmete açılmış. Yapının ana ulaşım ağlarına yakınlığıyla da geniş kitlelerin kullanımına olanak sağlanmış.

Ulusal ve uluslararası organizasyonları yüklenebilecek kapasite ve modernlik

Oturum alanı 2000 m² olan Kayseri Buz Pisti, giriş ve asma kat olmak üzere toplam 2 katta projelendirilmiş. Dışarıdan bakıldığında görülen yapının basamaklarla yükseltilen giriş platformu sayesinde yapıyla mekansal bir bütünlük oluşturularak, ziyaretçilere yarı açık alan sunulmuş.

Girişe doğru uzayarak bir saçak oluşturan çatı, yapıyı dikdörtgen formlu net bir geometriye ulaştırmış. Aynı zamanda cephedeki amorf açıklıklarla birlikte farklılık kazanarak, modern bir tasarım kimliğine sahip olmuş. Ek olarak amorf açıklıklarda kullanılan renkli camlar, yapının eğlence ve spor amaçlı olduğunu doğrular nitelikte  yapı tasarımına eklenmiş.

Yapının giriş katına sentetik buz pisti, pist çevresindeki izleme alanları, soyunma odaları, hazırlık bölümleri ve cam yüzeylerle ayrılmış olan çocuk oyun alanı konumlandırılmış. Asma katınaysa kafeterya ve izleme alanları yerleştirilmiş.

Küresel ısınmaya karşı duyarlı, çevreci mimari anlayış

Yapının kütlesel tasarımında, buz ve hava ilişkisi sorgulanarak yapıya yansıtılmış. Sıcaklığın artmasıyla erimeye başlayan buz kütleleri ile günümüzdeki küresel ısınmayla kutuplardaki buzulların erimeye başlaması arasında bir ilişki kurulmuş. Buz kütlesinde erimeden dolayı oluşan çekilmelerin verdiği değişim, kütle formuna ve plana etki etmiş. Soğuyan hava ile beraber su damlalarının donmasıyla oluşan sarkıtlar; yapıdaki kolonlara referans olmuş. Yapı kütlesinde oluşan boşluklarla kütle yumuşatılmaya ve yapı içerisinde maksimum seviyede doğal ışık etkisi yaratılmaya çalışılmış.

Bu anlamda "Anadolu Harikalar Diyarı" içindeki "Kayseri Buz Pisti", yapı olarak uluslararası çevreci kuruluşların da dikkatini çekecek şekilde küresel ısınma kaynaklı sorunları vurgulayan mimari bir anlayış ile detaylandırılmış.

Proje Künyesi

Proje Yeri: Kayseri

Proje Tipi: Spor Yapısı

İşveren: Kayseri Büyükşehir Belediyesi

Elektrik Projesi: Sıla Mühendislik

Mekanik Projesi: Esra Mühendislik

Aydınlatma Projesi: Bahadır Kul Architects

Statik Projesi: Emre İstikam

İç Mekan Projesi: Bahadır Kul Architects

Fotoğraf: Bahadır Kul Architects - Ket Kollektif

Proje Uygulama Süreci: 2010-2012

İnşaat Başlangıç Yılı: 2011

İnşaat Bitiş Yılı: 2012

Arsa Alanı: 10.000 m²

Toplam İnşaat Alanı: 2.300 m²