otel dekorasyon

başa dön
22 EYLÜL
1622 defa Okundu

Bakırın sıcak tonu, mavinin serin etkisi

Bakırın sıcak tonu, mavinin serin etkisi

Mavi ve tonlarını bakır ile kombinlemek elegant bir atmosfer kurar,

ruhu aydınlatır, mekanın enerjisini yükseltir.

Renklerle hayata dolan enerjinin başka bir alternatifi olmasa gerek. Günlük rehavet içinde ya da tam tersi onlarca koşuşturma arasında belki farkına varmıyoruz ama; yaşadığımız hayatın renklerle direkt bir ilgisi var. Hayal kurduran, sakinleştiren, fizyolojik ve psikolojik etkileriyle güne bakışımızı değiştiren renkler, birlikte kullanılan kombinleriyle de görsel dünyamızı zenginleştiriyor. Pek tabiki sınırsız ve sonsuz bir yolculuk…

Maviler, derin maviler, soft maviler, içinde aqua tonlarına yakınlığı olan maviler…

Mavi rengin oldukça geniş bir kullanım alanı var. Her ne kadar çoğunluk bu rengin soft tonlarına kendini yakın hissetse de aslında biraz kalıpları kırarak daha doygun tonlarına yönelmek hem mekan ritmini hem de yaşam rutinini farklılaştıracaktır. Ve bu renge metalin en keyiflisi bakırı eklemek hiç tahmin edemeyeceğiniz kadar şık bir atmosfer yaratacaktır. Özünde metal madeni bulunan aksesuarların soğuk bir algı yaratacağı fikrini tamamen sıfırlayan bakır, kızıla çalan tonlamalarıyla mavi rengin duru ve serin duruşuna tamamen farklı bir enerji yükler. Yaşam odalarında, ofislerde, mutfaklarda, banyolarda kısacası ayak bastığımız ve nefes aldığımız her mekanın dekorasyonunda bir arada kullanılabilecek mavi ve bakır ikilisi, alan vurgusu için mükemmel bir kombindir.

Bakırın modern yorumu…

Bakır denildiği anda akla görüntüsü düşen ilk şey, biraz daha nostaljik ve vintage duygular uyandıran formlar olmakta. Elbette bu imgelemlerin uygulanmış bakır formlarını bulmak mümkün. Fakat bugün artık bakıra verilen son derece farklı, minimal ve ultra modern formlarla beraber yüzeylerindeki pürüzsüz dokunuş ve pırıltı, bu madene taze ve sofistike bir görünüm vermektedir. Bu da klasik ve antik dekorasyon stilinden uzaklaşan modernliğe ulaşılmasıyla eş anlamlıdır.

Aydınlatmalar ve aksesuarlarda bakır egemenliği…

Dekorasyonda mavi ve bakırın bir arada kullanımında belirli bir denge kurulmalıdır. Örneğin duvarlarda mavi kullanılıyorsa, bakır aydınlatmalara taşınmalı; mobilya döşemelerinde ya da tekstillerde mavi kullanılıyorsa bu hem aydınlatma hem de aksesuarlarda belirli bir ahenge kavuşturulmalı. Özellikle aksesuar konusunda sonsuz seçenek olduğunu söyleyebiliriz. Bir diğer konuda bakırın mavi ile kombininde araya katılacak doğal ahşabın mekana çok daha sıcak bir efekt yükleyeceğinin unutulmamasıdır.

 Stil yüklü bir duruşun resmi olan mavi bakır ikilisi doğru bir kompozisyonla lüks bir dokunun da habercisi olacaktır. Altını çizmekte fayda var ki özellikle koltuk döşemelerinde parlak mavi kadifenin ağır ve tok duruşu bakır bir aydınlatmanın ya da aksesuarın modern fakat güçlü duruşu ile mükemmel bir bütünlük sağlayacaktır. Kızılı ve kahverengiyi tam olarak yansıtmasa da her iki rengin parlak tonlarını içinde toplayan bakır rengini mavi ile buluşturmak, zamansız bir dekorasyon tasarımı olacaktır. Artı olarak zamanla bu ikiliye eklenecek parlak sarılar, turuncular ve gri tonları hem mekanda farklılık yaratarak sizi rutinden uzaklaştıracak hem de parlak rengin enerjisiyle yenilenmenizi sağlayacakt