otel dekorasyon

başa dön
05 ARALIK
1628 defa Okundu

Duvarları "sınır" değil, "sınırsız" olarak görmeyi deneyin

İlham veren duvarlar...

“Duvarların dili olsa da konuşsa” deyimini haklı çıkartacak derecede yaşayan canlı bir mekan düşünün... Bunu başarmanın ilk basamaklarından biri duvarlardır. Dekorasyonun temel dokunuşlarındandır. Aynı zamanda mekan ambiyansını şekillendirendir. Kişiselleştirendir. Hayat bakışını netleyendir.

Herkesin dünyasının bir merkezi vardır. Yaşamın rutinleri içinde bu merkezin çevresi güzelliklerle sarmalanmak istenir. Mekan dekorasyonu da çoğu kişi için işte bu merkez gibidir. Güzelliklerle çepeçevre tasarlanan alanlar, kişisel stili yansıtmak için hayata karşı duruşların elçisi olurlar. Duvarlar da işte bu merkez alanları saran, kişisel hazinenin koruyucusu yapandır. Pek çok zaman da bu hazineleri ön plana çıkartmak çabasında olan birer dekorasyon öğesidir.

Duvarları dekore ederken sınırsız alternatifler arasında yüzlerce özgün seçenek bulunmaktadır. Duvar panelleri, yaratıcı şablon boyama teknikleri, hammadde ahşap, bambu hatta tekstil bazlı dokular... Hepsi de mekanların bu büyük boşluklarını doldurmada görsel açıdan tatminkar sonuçlara ulaşmak konusunda epey yardımcı olmaktalar.

Sizinle aynı dili konuşan bir dekorasyon için, renk ve dokularda seçici davranılmalı... 

Her şeyden evvel doğru renk seçiminin ardından duvarları kişiliğin bir uzantısı haline getirmek için standart kalıpların dışına çıkıp, bellekleri biraz özgür bırakmak gerekiyor. Hazır materyallerin haricinde duvar heykelleri, aynalar, geri dönüştürülmüş malzemelerden yaratıcı çözümler de işin içine girdiğinde, her alan kişisel bir mabede dönüşebiliyor. Elbette bireysel stil göz önünde bulundurularak...

Duvarları ‘sınır’ değil, ‘sınırsız’ olarak görmeyi deneyin!

Mekana doku, renk ve anlam katmak için birebir olan duvarlar, aslında herbirimizin zihninde yaratabileceği kadar büyük birer özgürlük alanlarıdır. Mekan içerisinde mekanlar arası sınırları çiziyor gibi görünse de dekorasyonda sınır tanınmaması gereken alanların en başında gelmektedir. Bu yüzden de keşfe çıkın... İster küçük bir metrekareye sahip olun isterseniz de büyük metrekarelere... Önemli olan her santimetrekareyi nasıl değerlendirebildiğiniz, mekan bütünlüğü içinde bakıldığında duvarlarınızı nasıl ve nereye konumladığınız ve dekorasyonunuzun diğer parçaları ile nasıl uyumlayabildiğiniz... Eğer ki standart dışı efektif ve çarpıcı bir görsellik sağlayabildinizse; o saatten sonra fikirlerden ilham alan değil, uygulamanızla ilham veren olabilirsiniz...

Doğal dokulara ek, sanatsal dokunuşlar da duvarları canlandıranlardan...

Sakin ya da enerjik... Romantik ya da post-modern... Fütüristik ya da tamamen sanatsal... Duvarlara dokunacak mekan dili, farklı malzeme seçenekleriyle doğrudan yansıtılabiliyor. Bu da doğal taştan bambuya; kağıtlardan el boyaması duvar resimlerine ya da ahşaba kadar geniş bir seçeneği kapsıyor. Aydınlatma desteği ile etkisi güçlendirilebilecek duvar dekorasyonlarında; metal duvar heykelleri, aynalar, seramikler gibi aksesuarlar da çoğu zaman ilham verici detaylar olarak ön plana çıkıyor.