otel dekorasyon

başa dön
16 ŞUBAT
1720 defa Okundu

İç mekanda neo-klasik ve modern yorum SUENO HOTEL BELEK

İç mekanda neo-klasik ve modern yorum

SUENO OTEL BELEK  

Dual Mimarlık tarafından tasarlanan Sueno Otel Belek’te, tasarım genelinde kullanılan neo-klasik stil ile modern detaylar estetikle harmanlandı. Tesisin iç dekorasyonu, algısı yüksek mekanlarla kurgulandı.

Belek sahil bandının son projelerinden birine imza atan Dual Mimarlık, işte bu farkındalıkla hareket etmiş. Ve bölgede bulunan diğer tesislerden çok daha nitelikli bir proje tasarlamak için çalışmalarına başlamış. Sueno Belek’in konsept çalışmaları 2014 Mayıs Ayı’nda start almış, 2015 Ocak Ayı’nda sonlanmış. Projenin mekânsal büyüklüğü, dengeli fonksiyon yerleşimiyle sağlanan konfor duygusu, mekanlarda gereksiz dolaşım alanları yaratmadan ferah bir algıyı beraberinde getirmiş. Mutlak kaliteli malzemeler de uygun çözümlerle yerinde kullanılmış; tasarım kalitesi arttırılarak  projeye ekstra prestij kazandırılmış.

360 derecelik panoramik manzara, iç mekana taşınmış. Ferahlık ve mutlak fonksiyonellik, tasarım genelinde rahat bir kullanım olanağı yaratmış.

İç mekan dekorasyonunun tema seçiminde, yatırımcı talepleri ve konuk beklentileri temel yönlendirici unsurlar olmuş. 360 derecelik panoramik güzelliğin iç mekanlara taşındığı projede, alanlardaki ferahlık ve mutlak fonksiyonellik, tasarımdaki rahat kullanım olanağını yaratmış. Tesisin gerek metrekare bazındaki büyüklüğü gerekse birçok farklı fiziksel fonksiyonun tesis bünyesinde barındırılması, çeşitli kesişimlerin ve tasarım girdilerinin buluştuğu bir projeyi ortaya çıkarmış. Bu nedenle iç mimari tasarım sürecinin başlangıcında; projenin ihtişamını yansıtan, yoruculuktan uzak ve bir o kadar da etkileyici bir yapı ortaya çıkarmak hedeflenmiş.

Görsel konforu ve mimarinin eğrisel formlarını destekleyen iç mimari öğeler bir araya getirildi.

Proje mekan tasarımlarını destekleyen mermer, dayanıklılığı ve estetiğiyle pek çok mekanda kullanılmış. Konukların görsel konforunu ve otel mimarisinin eğrisel formlarını güçlendiren iç mimari ögeler bir araya getirilmiş.

Özellikle otel atriumu ve giriş lobisinin çarpıcı geometrik etkisi, modern hareketli mobilyalarla desteklenerek farklı stillerin harmanlandığı algısı yüksek mekanlar oluşturmuş.

Heykelsi formda tasarlanan merdiven, yüksek galeri aydınlatması, özgün formlu kolon giydirmeleri, gondol formlu lobi bar vb. öğeler, her alanda farkındalık yaratmış. Bununla beraber konuklara farklı mekan ambiyanslarını hissettirmekten de öte, bunu yaşatan bir kurgu sunulmuş.

Tesis genelinde geniş mekan hacimleri kurgulandı.

Dual Mimarlık, tesis genelinde özel temalı mekanlar dışında daha çok açık renkler kullanmayı tercih etmiş. Detaylarda ise mavi ve kahverengi tonları ile Akdeniz’in başlıca renkleri şık bir şekilde yorumlanmış. Konukların kendilerini özel hissetmeleri hedefli çıkış noktasında, alternatif mekanlar yaratılmaya çalışılmış. Örneğin dört farklı konseptte tasarlanan ana restoran alanı, tıpkı bir A’la Carte restoran gibi tasarlanmış.  Konukların bir  gün modern bir restoranda dinamizmin etkisinde kendini hayat dolu hissetmesi; diğer bir gün Akdenizli duruşun romantizm esintileriyle dingin lezzet anlarını deneyimlemesi sağlanmış.

Çoğunluğu neo-klasik stilde tasarlanan mekanların klasik detaylarda boğulmaması hedefiyle, renk ve mobilya seçiminde daha modern bir tutum benimsenmiş. Hareketli mobilya ve aksesuar seçimlerindeyse kontrast yaratacak biçimde modern ve klasik detaylar bir arada kullanılmış.

Odalarda hissettirilmek istenen zarif duruş, beraberinde seçilen renk armonisiyle dingin bir ortam yaratmış. Natürel renklerin Akdeniz mavisi ve bej tonlarıyla buluştuğu tüm odalarda; fonksiyonel, şık ve ergonomik mekan yerleşimleri gerçekleştirilmiş.