otel dekorasyon

başa dön
14 NİSAN
1357 defa Okundu

En stil mekanlara zemin hazırlayanlar...

Renkli ve grafik desenli zeminler iç mekan tasarımlarında sıra dışı bir atmosfere zemin hazırlıyor.

Klasik yer döşemelerine alternatif olarak geliştirilen özel boyamalı ya da özel baskılı parke ve lamine kaplamalar, gerçek bir stil kimliğinin yansıması oluyor.

Yer döşemesi olarak kullanılan ahşap kaplamalar; yapısı ve dokusuyla yaşayan malzemelerdir. Bulunduğu mekanla beraber nefes alan, eskidikçe yaşanmışlığı yüklenerek daha da güzelleşen ahşap, diğer zemin döşeme malzemeleri arasında alternatifsiz olarak görülmektedir. Adeta mekanın bir sakini gibi kişilerle beraber yaşayan bu zemin kaplamalarındaki özgünlük de tamamen yansıtılmak istenen atmosferle pek çok kimliğe bürünebilmektedir.

Eklektik, minimalist, klasik ya da avant-garde… Ama ne olursa olsun biraz cesaret…

Klasik zemin döşemelerinde bugüne kadar belki en risksiz olanı, ahşabın doğal tonlarıyla zevklerimize en uygun sade tercihler yapmaktı. Ancak işin içine biraz aykırılık ve biraz da cesaret girince zemin dekorasyonunun bu sıradanlıkta olmak zorunda olmadığı, en güzel örnekleriyle karşımıza sıra dışı alternatifler olarak çıkmaya başladı. İsviçreli tasarımcı Virginia Maissen'in tasarladığı binbir renkli zeminler de hepimize ilham kaynağı oldu. Kimi zaman grafik bir stilizasyonun netliğinde, kimi zaman eski gazete sayfalarının tipografi zenginliğinde, kimi zamansa sadece renk bloklarının yarattığı sıcaklıkta ve modernlikte farklı bir tarz olarak…Balık sırtı parke boyamalar en dikkat çekici ve uygulanabilir fikirler…

Mekan dekorasyonunda bir anda tüm dikkatleri kendine çeken renkli zeminler, modern ve yenilikçi duruşu da beraberinde getirmekte. Obje aksesuar kullanımlarında sadeleşmeye yönlendiren, mobilya renklerinde zemine yakın ya da kontrast tonların kullanılmasını gerektiren bu uygulama; minimal bir yaklaşımla daha sürdürülebilir bir hayatın da kapılarını aralatmakta. Kullanılan malzemenin ahşap olması, aynı zamanda sağlıklı bir nefes alma konforunu da yaşatmakta.

Renkli zeminlerle dekorasyonun kreatif boyutu öne çıkıyor.

Modernist yaklaşımları taşıyabilen baskılı ya da boyama ahşap zeminlerde, duvarlar ve tavanın da birbirini tamamlayacak ahenkte olması, mekandaki grafik etkiyi tamamlayan önemli detaylardandır. Bununla beraber aydınlatmada sadelikten yana yapılacak seçimler de odak noktası olan zeminleri ön plana çıkartmak konusunda önemli bir rol üstlenmektedir. Biraz daha hareketi sevenler için duvarlarda zeminleri takip eden desen uygulamalarının tasarlanması, ortaya tablosal bir atmosfer çıkartarak, dekorasyonun sanatsal yönünü fazlalaştırmaktadır. Zaten bu konuda son derece sınırsız renk kombinasyonları, stil ruhunu taşıyacak kişiselliğe imkan tanımaktadır.

Renklendirilmiş ahşap ile beraber doğal taşın da kullanılabildiği zemin döşemelerindeyse sade ve natürel bir ihtişam yaratılması kaçınılmazdır. Saf ahşap döşemenin yanı sıra uygulanacak renklendirme ve araya katılacak ekstra doğal taşlarla zemin yalıtımında %50 ses izolasyonu sağlandığı da söylenmektedir. Bizler de genç, trendi ve her odaya çok özel bir atmosfer katacak bu farklı yüzey renklerinin ve döşeme desenlerinin, sıra dışı bir çizgi yakalamak için akıllı fikirlerden olduğunu söyleyebiliriz.