otel dekorasyon

başa dön
26 ŞUBAT
2041 defa Okundu

Expo 2016 Antalya, Expo tarihine adını yazdıracak

Expo 2016 Antalya, Expo tarihine adını yazdıracak

Antalya, 100 yıllık bir geçmişe sahip olan Expo tarihine adını yazdıracak. Expo 2016 Antalya, sıra dışı ve birçok alanda ilke imza atan mimari yapıları, dev bitki heykelleri ve iddialı ülke bahçeleri ile dünya çapında ses getirecek bir şova imza atacak.

Felsefesi “Gelecek Nesiller için Yeşil Bir Dünya”, teması ‘Çiçek ve Çocuk’, sloganı ise “Geleceği Yeşertmek” olan Expo 2016 Antalya, 1.121 dönümlük sergi alanına sahip. Sergi alanı içinde ülke bahçelerinin yanı sıra 9 bin 500 kişilik kongre merkezi, Türkiye’de ilk kez oluşturulan Tarım ve Biyoçeşitlilik Müzesi, Çocuk Adası, Expo Kulesi, Biyoçeşitlilik Tema Parkuru, 7 coğrafi bölgemizin mimari özelliklerini taşıyan ve ait oldukları bölgenin mutfağını sunacak olan restoranlar, dev bitki heykelleri, amfi tiyatrolar, su, ses ve ışık gösteri alanları yer alacak. 23 Nisan 2016’da başlayıp 6 ay sürecek olan Expo 2016 Antalya’yı, yerli-yabancı 8 milyon kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Expo nedir? (İlk sayfada bir yere post-it şeklinde yapılabilir……)

"Exposition" kelimesinin kısaltılmışı olan Expo, Dünya Fuarı olarak 19. yüzyılın ortalarından beri düzenlenen dev bir organizasyon. Dünyanın en büyük kültür, tarih ve eğitim olimpiyatı olan Expo, aynı zamanda dünyanın en büyük sosyal etkinliği olarak da tanımlanıyor.  

100 yılı aşkın geçmişi ile bir gösteri niteliği taşıyan Expo, belirlenen temada yeryüzünde gelinen en son noktayı, geleceğe yönelik vizyonu, olanakları, sorunları, çözümleri tüm boyutlarıyla gözler önüne seriyor. Beş yılda bir düzenlenen Expo, altı ay sürüyor. Katılımcıları arasında devletler, uluslararası kuruluşlar, sivil toplum örgütleri ve şirketler yer alıyor.

100 dev bitki heykeli ile Avrupa’da ilke imza atılacak

EXPO 2016 Antalya, dev bitki heykelleri projesi ile daha şimdiden dünya çapında ses getirmeye başladı. Expo’da çiçek ve çocuk temasına uygun yapılacak 110 bitki heykeli ziyaretçileriyle buluşacak. Bitki heykellerinin danışmanlığını ise Kanada merkezli Mosaicultures İnternationales firması üstlendi. Bitki heykelleri yalnızca Türkiye’de değil Avrupa’da da bir ilk olacak. EXPO 2016 Antalya alanında 15 bin metrekarelik bir alanda 110 heykel yapılacak. Heykeller, 10 site şeklinde yapılacak ve her sitenin bir teması olacak. İnsanlığın tarım ve hayvancılığa geçişini anlatan temalarla çocuklara masalsı bir anlatım yapılması planlanıyor. Heykellerin en büyüğünün 7 metre olacak.

Expo Kulesi ilk kez kullanılan bir yöntemle inşa ediliyor

Expo 2016 Antalya'nın simgesi ise Expo Kulesi olacak. Kulenin inşaatı Ekim ayında başladı. Kule ve kongre merkezinin inşaatını TACA Yapı üstleniyor. Firma kule inşaatını 6 ay gibi rekor bir sürede tamamlamayı planlıyor. Kule alt çarşıları ve giriş yapılarından oluşan Expo Kulesi, toplam 20 bin metrekare kapalı alana sahip olacak. Üst katlarında restoran ve seyir teraslarının yer alacağı kulenin açık alanlarında çeşitli mermer kaplamalar ve peyzaj çalışmaları ile  dekoratif düzenlemeler yapılacak. Kule alt çarşılarında çeşitli dükkanların yanı sıra 500 kişilik yemek alanı yer alacak.
120 metre yüksekliğe sahip olan Expo Kulesi Türkiye'de ve yakın coğrafyada ilk kez kullanılan bir yöntemle hayata geçiriliyor. ‘Alttan ekleme’ denilen bu yöntem bugüne kadar  dünyada  bile 4 ya da 5 kez kullanıldı. Aşağıda yapımı bitirilen alanların yukarıya taşınmak için inşaatın omurgasına kayar bir kalıp yerleştirildi. Kule omurgasının en tepesine de bu ağır yükü taşıyacak asansör motorları koyuldu. Böylece inşaat tamamlandıkça, bölümler yukarı çekilip monte edilecek. Kulenin taşıyıcı omurgası dikildikten sonra, en tepedeki geniş bölüm aşağıda tamamlanarak yukarıya taşınacak.

Biyoçeşitlilik Tema Parkuru solucanı andıran kıvrımlı bir tasarıma sahip

Expo 2016 Antalya’nın sergi alanında 150 metre uzunluğunda Türkiye Biyoçeşitlilik Tema Parkuru da yapılıyor. Tek katlı olarak planlanan parkur, 3 bin metrekare kapalı alana sahip. Parkur, yukarıdan bakıldığında solucanı andıran kıvrımlı bir yapıya sahip olacak. Kuzeyde Avrupa- Sibirya flora bölgesi, ortada İran- Turan flora bölgesi ve güneybatıda kurak ve yarı kurak çöl alanlarının da dahil olduğu büyük Akdeniz Bölgesi olmak üzere Anadolu’da bulunan üç biyocoğrafik bölgeye ayrılarak planlanan parkurda, uygun iklim koşulları oluşturularak Karadeniz Bölgesi, İç Anadolu Bölgesi, Doğu Anadolu Bölgesi gibi Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden bitkiler sergilenecek. Biyoçeşitlilik Tema Parkurunda ayrıca Türkiye’de ve dünyada bulunan endemik bitki türlerinden de örnekler yer alması planlanıyor. Kısmen açık olacak bu kıvrımlı tünel, 80 metre boyunca yarı açık yolda sıcak iklimde, 50 metre boyunca yarı açık yolda ılıman iklimde ve 50 metrelik kapalı alanda soğuk iklimde aralıksız yürüyüş yapılabilmesine olanak sağlayacak şekilde tasarlandı. Biyoçeşitlilik Tema Parkuru yaklaşık 12 milyon TL’ye mal olacak.

 

Kongre merkezi orkestra çukuru bile düşünüldü

Expo Antalya alanında 9 bin 543 kişilik bir kongre merkezi de yer alacak. Kompleks bir yapı olarak tasarlanan kongre merkezi, farklı kotlarda farklı işlevli birimleri içinde bulunduracak. Ana sahnesi 455 metrekare olarak tasarlanan yapının sahne önünde 60 metrekareli bir orkestra çukuru planlandı. Merkezde toplam 11 salon yer alacak. 225 ve 270 metrekarelik büyüklüğe sahip olan iki adet kafeteryaların yanı sıra 300 kişilik de bir restoranın bulunacağı merkezde fuaye alanları, katılımcı organizatör alanı. Sahne arkası odaları, yönetici odaları ve teknik birim odaları da bulunuyor.

 

Amfilerin toplam sahne büyüklüğü 1855 metrekare

Expo alanında iki amfi de inşa ediliyor. Alanın güneyinde yer alan büyük anfi, 1.600 metrekare büyüklükte olup, 800 kişiyi alacak kapasitede planlandı. Küçük amfi tiyatro ise ülkelerin sergileyeceği etkinliklere ve kültür sanat faaliyetlerine hizmet edecek. Sahne büyüklüğü 255 metrekare olarak planlandı.

 

100 metre çapında küre formunda çocuk adası tasarlandı

Expo alanında tasarımı ile dikkat çeken yapılardan biri de çocuk adası. Çocukların eğlenip vakit geçirebilmesi için tasarlanan çocuk adası 7 bin 854 metrekare büyüklüğe sahip olacak. 100 metre çapında bir küre formunda tasarlanan yapıdaki, kubbenin yüksekliği ise 24,75 metre olarak planlandı.


Restoranlar sokağında 7 ayrı ev tasarlandı

Expo Antalya restoranlarıyla da farklılık yaratıyor. Alanda inşa edilen restoranlar sokağı, Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinin mimari özelliklerini yansıtacak. 7 ayrı evden oluşacak olan sokaktaki evlerde bölgelere ait yemek kültürlerinin sunulacak.

 

Binlerce gönüllü 190 ülkede Expo 2016 Antalya’yı anlatıyor

190 ülkeden Antalya’ya gelen ve çoğunluğu üniversite öğrencilerinden oluşan EXPO 2016 Antalya Gönüllüleri, kendi ülkelerinde EXPO 2016 Antalya’yı anlatıyor. EXPO 2016 Antalya İnsan Kaynakları Direktörlüğü Uzmanı ve Gönüllü Programı Koordinatörü Esra Sosyal, veri tabanlarında gönüllü olarak başvuruda bulunanların sayısının 5 bin 237 olduğunu, çeşitli eğitimlere katılarak EXPO 2016 oryantasyonunu tamamlayan gönüllü sayısının da bine ulaştığını açıkladı.

Ünlüler Ormanı’na destek yağıyor

Expo 2016 Antalya, sanat dünyasının önde gelen isimlerinden de tam destek aldı. Sergi alanı daha şimdiden birçok ünlü ismi ağırladı. Jamaikalı reggae şarkıcısı Sean Paul, şarkıcı Merve Özbey, şarkıcı ve oyuncu Halil Sezai, ünlü orkestra şefi Gürer Aykal, dünyaca ünlü piyanist Sleem Ashkar, Türk besteci ve piyanist Hüseyin Sermet, İtalyan Orkestra Şefi Fabio Lombardo, yöresel ezgileriyle tanınan Emre Dayıoğlu, Japon piyanist ve besteci Hiromi,  İsviçreli şef Christoph Mathias Mueller,Türk orkestra şefi ve besteci Dr.Emre Aracı ve sanatçı Koray Avcı da dikerek destek verdi. Japon piyanist Hiromi, “Onur duydum” derken orkestra şefi Dr.Emre Aracı’nın da aralarında olduğu birçok ünlü isim EXPO 2016 Antalya sergi alanındaki ünlüler ormanına dikerek destek mesajı verdi. EXPO 2016 Antalya Sergi Alanı’nda G 20 Zirvesi’ne katılan liderler için ‘G 20 Barış ve Dostluk Ormanı’ oluşturuldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın ev sahipliğinde lider eşleri, bin 121 dönümlük sergi alanına barış ve dostluğun sembolü zeytin ağaçları dikti. Zirveye katılamayan diğer lider eşleri için de alana onların adına zeytinler dikildi.