otel dekorasyon

başa dön

10 Mimar dan 10 farklı Otel odası tasarımı

10 Mimar dan 10 farklı Otel odası tasarımı

Kimisi sakura çiçeği dedi, kimisi Yasemin, kimisi de Pembe Gül' ün romantizmini vurguladı, bir diğeri ise papatya nın saflığını simgeledi..

İşte size Hotel Design Show için tasarlanıp uygulaması yapılan otel odalarının tasarım hikayeleri ve görselleri

 

Artus Design, Sakura çiçeğinden ilham aldı, yaşamın enerjisini otel odasına taşıdı

Çiçekleri açtığında büyüleyici bir etki yaratır. Ağır ağır açan çiçekleri çok çabuk dökülür. Meyve vermeyen kiraz ağacı Sakura, Japonya’da baharın müjdecisidir. Daha solmadan çiçeklerini döktüğü için ölüm ile yaşamın birlikteliğini ifade eder… Sakura, hiyakesiyle Hotel Design Show’da yer alan CEOS Group ve Artus Design’in otel odası tasarımında ilham kaynağı oldu. Sakura ağacının hayatının 1 yıllık yaşamsal döngüsünden ilham alan CEOS Group ve Artus Design ekibi, Hotel Design Show’daki otel odası tasarımlarının hikayesini şöyle anlatıyor: Japonya’da kutsal olan sakura yaşamla ölümün bu kadar yakın olduğunu ve hayata yeni başlangıcı simgeler. Yaşam çiçeği evrendeki her şeyi oluşturan kutsal oranların ifadesidir. Üç boyutlu, hatta çok boyutlu olarak düşünülmesi gereken yaşam çiçeği sonsuzluğu ve her şeyin kaynağını, enerjiyi sembolize eder. Işık ve sessizlik temel taşlarıdır. Tasarımımızda yaşam çiçeği bizim enerji kaynağımızı simgeliyor.”


Tasarımda yaşamın şifreleri gizli

Artus Design’in otel odası tasarımında misafirleri karanlık bir halka karşılıyor. Bu karanlık halka oluşumun başlangıcını simgeliyor. Karanlığın içindeki noktasal ışık tohum ise figürü olarak düşünülmüş. Artus Design ekibi, oda tasarımındaki yaşamsal şifreleri şöyle anlatıyor: “Tasarımda görülen çatlamalar tohumun kabuğunu atmasına ithafta bulunuyor. İkinci halkada tohum toprağa düşüyor ve yüzeye ulaşıyor. İki halkanın kesişimi yaşam çiçeği formunu simgeliyor. Bu bölgede ruh madde ile yani toprakla birleşiyor. Kesişimde zeminimiz toprağa dönüşüyor ve ikinci halkada toprak yüzeyle buluşuyor. Oturma alanının zeminden yükselerek gelişmesi tohumun formsal olarak topraktan çıkışını ve kendini göstermesini simgeliyor. Yaşam alanına ulaştığımızda zemin grileşiyor. Artık tohum yüzeydedir. Filizlenmeye başlamıştır. Bu nedenle duvarlarımızda yeşil doku dikkat çekiyor. Yatak odasına ulaştığımızda renkler beyazdır. Ağacımızın tomurcukları form ve renk değiştirmiştir. Yaşam çiçeğinin oluşum kaynağından uzaklaştıkça renkler kaybolur, sakura çiçeği sona yaklaşmıştır ve döngüsünü tamamlamıştır. Senenin ilk çiçekleri ağır ağır açmaktadır. Yatak başında fuşya renkler ve duvardaki formun değişimi çiçeklerin açmasını sembolize ediyor. Duvarda ilerledikçe açan çiçekler kısa bir mesafede kapanıyor ve döngü başa dönüyor..”

CEOS GROUP - ARTUS DESİGN
PROJE TASARIM TAKIMI
Cemil SOYAK - Proje Yöneticisi Y. Mimar / Ersin İNCE - Tasarım şefi Y. Mimar / Duygu AL - Mimar / Tuğçe BALTAOĞLU - Mimar 
Basri GÖKIRMAK - İç mimar / Nurettin ÇELİK - İç mimar / Ayla KILIÇ - İç mimar / Serap ERBAŞ - Tekniker

 

DipTech, Hayallerle fonksiyonelliği bir odada buluşturdu
Otel yatırımcılarının yaratıcı tasarımlarla rekabette bir adım öne çıktığının vurgusunu yapan DipTech Camın-içine-Dijital Seramik Baskı Merkezi KH Tasarım ve Danışmanlık Tic. San. Ltd. Şti. Hotel Design Show’da tasarım ekibinin hayal gücüyle fonksiyonelliği birleştiren oda tasarımına imza attı. Otel iç dizaynlarında konfor ve göz alıcılığın eskiye göre çok daha ön planda olduğunu düşünen DipTech, ‘çiçek’ teması ile düzenlenen Hotel Design Show’da kendi ürettiği cam ve seramikleri kullandı. “Otel iç ve dış mekanlarında realizasyon süresini ve işçilikleri minimize eden, fonksiyonel ve bakım gerektirmeyen yapıları nedeniyle, bu teknoloji ile üretilen cam ve seramikleri tercih ettik” diyen DipTech ekibi, otel odasını tasarımcıların hayallerini gerçekleştirebilecek çözümlerle donattıklarını söylüyor.

DipTech Camın-içine-Dijital Seramik Baskı Merkezi KH Tasarım ve Danışmanlık Tic. San. Ltd. Şti. Proje Tasarım Takımı
Niv Raz – Mimar / Moshe Zagai – Mimar / Atakan Horasan – Endüstriyel Tasarımcı / Songül Olgun – Grafik Tasarımcı

 

Dual İnterior, Geçmişin ihtişamı ile geleceğin zekasını harmanladı

“Oda tasarımlarında konsept ne olursa olsun, yaşam alanında hedef kullanıcının mutluluğu ve rahatlığı” fikrini benimseyen Dual Interiors, Hotel Design Show’da geçmişin ihtişamı ile geleceğin zekasını harmanladığı oda tasarımı ile göz doldurdu. Dual Interiors, klasik tasarım öğelerini mizahi bir dilde yorumlayarak geleceğin modernizminin yaşattığı oda tasarımında, çiçeğin saflığına da vurgu yapıyor.  Kontrast olarak çiçeğin saflığını ve aşkın iddiasını taşıyan Dual Interiors’un tasarladığı otel odası misafirlere lüks, konfor ve sanat anlayışını hissedebilecekleri bir yaşam alanı sunuyor. Çiçeğin sadeliğinden esinlenilen tasarımda dingin bir renk paleti ve yalın formlar dikkat çekiyor.


Dual Interıors proje tasarım takımı
Mehmet ADSIZ - Kurucu İç mimar / Erhan İLDAŞ – Kurucu İç mimar
Selbi Ceylan - Mimar / Sezen Taylan - Mimar / Özge Özgüner – İç mimar / Asil Taşkınoğlu – İç mimar / Armağan Batı Özdemir - Mimar 
Maryna Sosnovska Uncu – İç mimar / Melahat Büyükkalay – İç mimar / Mustafa Köseler - Mimar / Müslüm Yıldırım – İç mimar

 

Humay İn De, Farklı malzemeleri cesurca kullandı

 “Tasarım, düşündüğünüz ve baktığınız yerden farklı olanı görebilmektir” diyen Humay in.de.co, Hotel Design Show için tasarladığı otel odası ile farklı malzemelerin uyumunu sergiledi. Oda tasarımında çiçek konseptinin içinde barındırdığı duygular, bir arada görülmeye alışık olunmayan farklı malzemeler kullanılarak anlatılıyor. Tasarımda farklı malzemeleri cesur bir şekilde kullanan Humay in.de.co’nun,  bazı bölümlerde tamamlayıcı bazı bölümlerde doğrudan kullandığı çiçek hareketleri ile odaya farklı bir kurgu kattığı dikkat çekiyor. 

Humay in de co,  proje tasarım takımı
Y.Burak AKAY- Kurucu İçmimar / Fatih AKAY – Tasarımcı 

 

Detay İç Mimarlık çiçeğin saflığını beyaz tonlarla yakaladı

Detay İç Mimarlık, Hotel Design Show’da çiçeklerin saflığına vurgu yaptığı oda tasarımı ile yer aldı. Çiçeklerin saflığını beyaz tonlar kullanarak oda tasarımına taşıyan Detay İç Mimarlık, ağacın doğalğını ise kendi renk ve dokusu ile yakalıyor. Oda tasarımında çiçek formlarından oluşan çizgiler ile uyumlu bir kompozisyon oluşturan Detay İç Mimarlık, doğanın rahatlatan enerjisi ile fark yaratıyor.


Detay İç Mimarlık proje tasarım takımı
İlker BİNER – Kurucu İç mimar / Halil İbrahim ÇİMEN – İç mimar / Akın KARADAĞLI – İç mimar

 

Mimoza Mimarlık hayatlarının anlamını tasarımlarına taşıdılar  

Hotel Design Show için hazırladığı oda tasarımında çıkış noktası, Mimoza Mimarlık için çok büyük bir anlam taşıyor. Mimoza, onlar için hem gecelerini gündüzlerine katarak büyüttükleri şirketlerinin hem de kızlarının ismi. Mimoza Mimarlık’ın kurucuları Buket Şanlılar Özcan ve Cüneyt Özcan,  Hotel Design Show’da mimoza çiçeğini işledi. Mimoza Mimarlık, oda tasarımının hikayesini şöyle anlatıyor: “Mimoza, bizim için sadece bir çiçek adı değil. Kalbimizin attığı, günümüzü, gecemizi, hayatımızı geçirdiğimiz Mimoza Mimarlık, sonrasında ise hayatımızın adını verdiğimiz kızımız Mimoza oldu. Kışın ilk rengi olan mimoza çiçeği kış sonu ve bahar başında çiçeklerini açar. Kırılması zor olan dalları, ama bir o kadarda uçucu ve narin çiçekleri vardır. Sarı, beyaz ve menekşe rengi olan küçük, yuvarlak ve çiçekleri çok uçucu tüy gibi yapıya sahip olan mimoza çiçeğini yatak başında stilize edip kullanırken, özel tasarım el işçiliği masif tablamızın içinde de baharın özlemiyle farklı bir çiçek olan bahar dalını işledik. Oda tasarımını yaparken baharın renklerini de işlediğimiz sıcak bir oda kurguladık.”


Mimoza Mimarlık proje tasarım takımı
Buket ŞANLILAR ÖZCAN –Kurucu iç mimar / Cüneyt ÖZCAN- Kurucu mimar / Numan ÖZKAPTAN -Mimar şantiye uygulama kontrol

 

Mısırlıoğlu Mimarlık. her detayda yaseminin narinliğini yansıtıyor

Hotel Design Show’un ana teması olan ‘çiçek’ olunca Mısırlıoğlu Mimarlık’ın ekibi de baş mimarları Cüneyt Darı’nın çok sevdiği kızı ‘Jasmin’den ilham almış. Oda tasarımında yasemin çiçeğine odaklanan Mısırlıoğlu Mimarlık ekibi, çiçeği tüm detaylara taşıdı. Mısırlıoğlu Mimarlık ekibi Hotel Design Show’daki oda tasarımları ile ilgili detaylar hakkında şunları söylüyor: “Narin ve hoş kokulu bir çiçek olan yasemini öncelikle yatak başı için özel tasarlanan mozaik içerisine, daha sonra özel olarak tasarladığımız aydınlatmaya, dolap içerisinde ve banyoda ayna içerisine konumlandırdık.”


Mısırlıoğlu Mimarlık proje tasarım takımı
Cüneyt DARI -  Kurucu İç Mimar
Nuri BORA - Proje Mimarı / Nazlı AYDIN - Proje Koordinatörü / Muharrem GENCER - Proje Müdürü

 

Picco Arditecture, kurumsal renkleri ile odaya hayat verdi

Son dönemin trendlerini “Tasarımlarda kullanım kolaylığı büyük önem taşımaya başladı. Misafirlerin tercihi, güçlü ama bir o kadar kullanışlı mekân tasarımları” cümleleriyle özetleyen Picco Architecture proje tasarım ekibi, oda tasarımında da bu gelişmeleri dikkate aldı. “Hotel Design Show’daki odamızın tasarımında kullanım kolaylığı ve rahatlığını ön plana aldık. Misafirleri karmaşadan uzaklaştırarak sade ve günümüz modern tasarım anlayışı ile rahat bir tatil geçirecekleri oda tasarladık” açıklamasını yapan Picco Architecture ekibi, odaya imzasını da kurumsal renklerini kullanarak attı. 


Picco Architecture proje tasarım takımı
Ayça SARI VERKAYA – Kurucu İç mimar / Çağlar Çağrı VERKAYA – Kurucu İç mimar

 

Tuba Soner Design Ofice için barışı ve hayatın önemini sakuralar anlatır

“En güzel, en parlak renklerini dökülmeden hemen önce yaşar. Açtığı dönemde barış festivallerinin düzenlenmesi de bu yüzdendir sakuraların. Bizler de yaşamın içinde parlayan hayatın güzelliklerini kaybetmeden, nefret yerine barış çiçekleri verelim birbirimize; sevgiyle, aşkla…” Tuba Soner Design Office ekibi, Hotel Design Show için hayata geçirdiği oda tasarımında yola çıkış noktasını işte bu sözlerle anlatıyor.  

Ekibin tasarladığı butik otel odası, doğa ve insan ilişkisine gönderme yapıyor.

Tasarımda doğayı ana unsur olarak belirleyen Tuba Soner Design Office, Japonya’nın kutsal çiçeği Sakura’yı da barışın, sevginin ve yaşam enerjisinin sembolü olarak konumlandırdı. Kapı girişinde melek ve kuşlar barışı, akan sular, canlı yosunlar doğayı, odanın içerisindeki salıncak, sarkıt su kovası, kütük şeklindeki lavabo detayları insanın doğayla ilişkisini anlatıyor. Doğanın üretkenliğine ise kadın vücudunu anımsatan ve özel olarak tasarlanan fuşya sandalye ile dikkat çekiliyor.


Tuba Soner Design Office proje tasarım takımı
Tuba SONER – Kurucu Y. Mimar / Dolunay GÜRDAL - İç mimar/Proje şefi  / Zeynep GÜNEY - İç mimar / Damla KÖKTEN - İç mimar
Yasemin DÜRÜSTKAN KUZAY - İç mimar / Eray KESKİNEL - İç mimar / Gül KAPLAN ATAYKAN - İç mimar / Özkan YEŞİLOĞLU - İç mimar

 

 

Baharın coşkusu ve renkleriyle tasarladılar

Yeşim Karaca Interiors Works, Hotel Design Show’u baharın coşkusu ile renklendirdi. Baharla birlikte tuvalini mavi yeşil tonlara ve coşkuya boyayan doğa, Yeşim Karaca Interiors Works’un tasarımında en büyük ilham kaynağı olarak karşımıza çıkıyor. Odayı tasarlarken yeryüzünde uyanan çiçeksi bahar tazeliğini iç mekanda yaşatmayı hedeflediklerini vurgulayan Yeşim Karaca Interiors Works ekibinin tasarladığı suit, konforu ve kullanım rahatlığıyla dikkat çekiyor. Tasarım ekibi, detaylarla ilgili şunları söylüyor: “Stilize edilmiş geometrik dal formlarını, mavi -yeşil -pembe renk tonları ile  kombine edip, soft keten ve ahşap dokuları güneş pırıltısında sarı krom ile zenginleştirdik. Bu sayede modern çizgiden çıkmadan, algısı yüksek, görsellikten de ödün verilmemiş bir mekan kurguladık.”


Yeşim Karaca Interiors Works proje tasarım takımı 
Yeşim KARACA – Kurucu İç mimar / Esra ÖZMAN – İç mimar / Türkan KUZAY – İç mimar