otel dekorasyon

başa dön
7 HAZİRAN
1216 defa Okundu

Vinero, endüstriyel mekanlara sıradışı bir yorum getiriyor

Vinero, endüstriyel mekanlara

sıradışı bir yorum getiriyor

Vinero, Gelibolu yarımadasında üzüm bağlarıyla iç içe bir şarap imalathanesi ve konuk evi… Tasarımıyla yalnız üretimin organik işleyişine katkıda bulunmakla kalmıyor, tadım ziyaretçilerine de farklı bir deneyim yaşatıyor.

Mimari müellifiyeti Tekeli-Sisa Mimarlık’a ait olan Vinero Şaraphane ve Konukevi’nin iç mekan tasarımları Mimar Cem Sorguç’un kurucusu olduğu CM Mimarlık’ın imzasını taşıyor.

Konukevinin 25 odası var
Çanakkale’nin Eceabat ilçesinde yer alan Vinero Şaraphane  ve Konukevi, malzemenin doğru kullanımıyla insan ölçeğine indirgenen geniş ve yüksek hacimleri, güçlü mekansal kurgusu, imalatın organik işleyişiyle uyumlu tasarım anlayışı ile endüstriyel mekanlara alışılmışın dışında bir yorum getiriyor. Vinero’nun iç mekanında, yaklaşık 16 bin metrekarelik alanda imalat ve depolama kısımlarının yanı sıra laboratuarlar, ofisler, 25 odalı bir konukevi, yeme-içme de dahil muhtelif servisleri ve spesifik bir SPA bulunuyor.

Yılın belirli dönemlerinde yoğun üretim yapan, diğer zamanlarda daha pasif faaliyet gösteren şarap üretim tesisi, konukevi ile tüm yıl aktif olarak kullanılıyor.

İnşaat ve iç mimari paralel yürüdü

İç mimari tasarımı yapının inşaat sürecine paralel olarak üstlendiklerini ve bunu bir avantaj olarak kullandıklarını anlatan Mimar Cem Sorguç, “CM Mimarlık olarak böyle bir yapının içerisinde çalışmak bizim için hem güç, hem de heyecan vericiydi. Bir şarap üretim tesisi, tüm imalathaneler, fabrikalar gibi varoluşunu en iyi ve doğru şekilde karşılamak üzere tasarlanmalı. Bize düşen görev, söz konusu imalata dayalı organik işleyişi aksatmayacak biçimde tasarlamaya gayret etmekti. Mimari tasarımı ve müellifiyeti ülkemizin köklü ofislerinden Tekeli-Sisa Mimarlık Ortaklığı’na ait olan yapının inşaatının başlamasıyla CM Mimarlık olarak biz de iç mimari projesine başlamış olduk. Tekeli-Sisa ofisi dahilinde Dilgün Saklar ve Mehmet Emin Çakırkaya’nın varlığı ile göreceli olarak projeyi vakitlice çalışmaya başlamış olmak bizim için büyük şanstı” diyor.

 

CM Mimarlık, imalat bölümlerinde betonarme strüktürü olabildiğince çıplak bırakmış. İhtiyaç noktasında sıvıya ve hareketli modüllerin darbesine dayanıklı malzemelerle gerektiği kadar kaplama yoluna gitmiş.

 

Tadım ziyaretleri ve konukevi varlığının imalathanenin dışa dönük yüzünü oluşturuyor. Bu nedenle de ziyaretçileri karşılayacak olan imalathane içi salon, amfi-sunum alanı, ofisler, konukevi alanları ve imalathanenin ana giriş aksını karşılayan ortak alanlar bu fonksiyonlara uygun bir albenide kurgulanmış.

 

İmalathanede, ham metal endüstriyel kaba bağlantı detaylarıyla, ahşap ise masif haliyle işlenerek kullanılmış. İmalathanenin depolama ve yıllandırma kısımları dahil tüm diğer mekanları, malzeme ve ilişkiler bütünlüğü ile tasarlanmış. Herbiri birbirinden farklı odalardan oluşan konukevinin yaşam alanları, ıslak hacimlerinin kurguları ve malzemeleri odadan odaya farklılık gösteriyor. Her oda ekleri, servisleri, malzemeleriyle bir ilişki içinde planlanmış.

Proje Adı: Vinero Şarap Üretim Tesisi Ve Misafirhane Binası

Proje Yeri: Eceabat/Çanakkale

İç Mimari Tasarım Ekibi: Cem Sorguç, Elvan Çakıt, Özlem Yılmaz, Gizem Candemir, Deniz Gezgin, Amina Rezoug.

İşveren: Sanovel

Mimari Proje: Tekeli-Sisa Mimarlık

Proje Tarihi: 2012-2015

Toplam İnşaat Alanı: 16.000 m2