otel dekorasyon

başa dön
01 NİSAN
1389 defa Okundu

Dekorasyonda trend alarmı: Folk desenler

2015'in dekorasyon trendinde bireysellik, sadelik, yeşil yaşam kavramları, geometrik desenler başrolde. Biraz bohem bir etkiyle folklorik efektlerle harmanlanmış etnik detaylarsa epey bir ön planda.

2014 yazında moda sektöründe bol miktarda görülen etnik desenler, 2015'in dekorasyon tekstillerinde ve mobilya formlarında da görülmeye başladı. Çok yoğun olmamak kaydıyla modern stilin rustik, şık, geleneksel ve etnik tarzlarla harmanlanmasının, iç mekan tasarımlarında sıcak, samimi, içten ve içimizden geldiği gibi bir efekt yansıttığını söyleyebiliriz. Lüks ve pahalı imajından uzak durarak kurgulanan bu tarzın ön plana çıkan renkleriyse koyu kahverengiler, fuşyalar, turuncular, haki yeşiller, bordolar ve hardal sarıları…

Folk desenler aslında her dönem içimizdeydi…

Başka bir deyişle etnik stilde dekorasyon tarzı aslında yıllardır hep aramızdaydı. Daha çok, kültürün ön plana çıkartılması gerektiğine inanılan mekan dekorasyonlarında kullanılırdı… Örneğin bir köy evini dekore ederken coğrafyanın da hakkını vermek için tercih edilirdi. Ya da tamamen bireysel yaşam tarzını yansıttığına inanan kişilerin mekanlarında kullanılırdı. Ancak şu günlerde son derece modern bir deri koltuk üzerine konulan folklorik desenli kırlentler, kilimler, yer sofrasını andıran sehpa tasarımlarını metropol hayatlarımızın tam da merkezinde görebilmekteyiz. Bu anlamda trendler belki yol gösterici olarak bizlere fikir verebiliyor ya da ilham kaynağı olabiliyor. Ama aslolan kişisel beğeniyle mekan ruhunun buluşabilmesi. Kendine ait olanı yansıtabilmek ya da yapılan işin doğasını taşıyabilecek dekor detaylarıyla orada kişilik sahibi bir duruş sağlayabilmek. 2015 trendindeki folk alarmı da işte sadece içimizde var olanı bizlere yeniden hatırlattı diyebiliriz.

Sadece otantik motif kullanmak değil, renklerle ve dokularla da işbirliği yapmak gerek.

Etnik bir dekor kurgusu oluşturmak için sadece antik mobilyalar ya da yöresel desenler kullanmak elbette yeterli değildir. Bunlar arasındaki dengeyi ustalıkla kurmak, renklerle işbirliği de yapmak gereklidir. Örneğin parlak kırmızı renkli bir mobilyaya seçilecek yeşil duvarlar ve bej tonlarındaki bir zemin kaplaması, yumuşak ve yatıştırıcı bir etki yaratacaktır. Bununla beraber mekanı folk desenlere boğmamak, ultra minimal denilen şeffaf akrilik sandalyeleri klasik bir masa ile kombinlemek ve zeminine de otantik desenli bir kilim koymak, istenen etkiyi mutlaka yaratacaktır. 

Odak noktasına tek bir nesneyi alın…

Folk desenlerle gerçekleştirilecek etnik dekor, yaşam alanını renklendirmek için sonsuz seçeneklerle doludur, çünkü eklektik bir yapıya sahiptir. Bu nedenle odak noktası olarak tek bir nesne ile başlamanız ve onun çevresinde bu dekor tarzını kurgulamanız doğru bir sonuç almanız için gerekli bir tavır olacaktır. Örneğin bu ??etnik bir tablo, bir heykel ya da bir mobilya olabilir… Önemli olan sizi yansıttığına inandığınızı klasik, pop ya da minimal stilde 2015 trendini bir ucundan yakalamak ve kendinizi iyi hissetmektir.