otel dekorasyon

başa dön
16 HAZİRAN
1747 defa Okundu

İstanbul un Lalesi 3. Havalimanında yükselecek

İstanbul’un lalesi 3. Havalimanında yükselecek 

İstanbul Yeni Havalimanı ‘Hava Trafik Kontrol Kulesi Konsept Tasarım Yarışması’ sonuçlandı. AECOM ve Pininfarina lale figüründen esinlendiği tasarımı ile ipi göğüsledi.

Dünyaca ünlü mimarlar İstanbul’un 3. Havalimanı’na yapılacak hava trafik kontrol kulesi için yarıştı. Yarışmaya; Zaha Hadid, Moshe Safdie, Grimsaw-Nordic, Massimiliano Fuksas, Pininfarina-Aekom, RMJM Architects gibi tasarım dünyasının çok önemli isimleri hazırladıkları projelerle katıldı. Yarışmayı AECOM ve Pininafarina'nın lale çiçeğinden esinlenerek tasarladığı kule kazandı. Pininfarina, dünyanın en büyük lüks otomobil üreticilerinden biri olan Ferrari yi tasarlayan şirket olarak tanınıyor.

Laleden ilham aldılar

AECOM ve Pininfarina kulenin tasarımında Türk tarihinde önemli bir yere sahip olan ve İstanbul’un simgesi haline gelen ‘lale’ çiçeğinden ilham aldı. Ünlü mimarların imzasını taşıyacak olan hava trafik kontrol kulesi, İstanbul’un yeni havalimanının en önemli unsurlarından biri olacak. Kulenin yapımına 2017 yılının  Mayıs ayında başlanacak. 2017 yılının Ekim ayında da tamamlanması planlanıyor. AECOM ve Pininfarina’nın otomotiv ve havacılık tasarımında kullanılan aerodinamik biçimleri çağrıştıran tasarımı, yeni havalimanını kullanacak tüm yolcuların görebileceği eliptik bir kule içeriyor.

-----------------------------------------------------------

DÜNYA ÇAPINDA BİRÇOK HAVALİMANI KULESİNDE TASARIM YARIŞI VAR

Artan yolcu trafiği ile birlikte dünya çapında birçok havaalanı hava trafik kulesi yatırımları yapıyor. İddialı tasarımları ile dikkat çeken yeni nesil hava trafik kuleleri ileri teknolojiye sahip alt yapısıyla da dikkat çekiyor.


Edinburgh Airport, hava trafik kontrol kulesi çarpıcı bir tasarıma sahip. Geceleri, değişen renklerde aydınlatılan  kule Edinburgh’un simgelerinden biri oldu.

 


San Francisco Airport, yeni hava trafik kulesine kavuşmak için gün sayıyor. Temmuz 2016’da devreye girmesi planlanan kule tasarımı ile öne çıkıyor. Kule 231 metrelik bir yüksekliğe sahip olacak. Kule renkli ışıklandırma ile de farklı duruş sergileyecek. Yeni kontrol kulesi ABD’nin teknik açıdan en gelişmiş kulesi olacak.


Mumbai’deki Chhatrapati Shivaji Airport Hava Trafik Kontrol Kulesi aerodinamik formu ile dikkat çekiyor. Heykelsi yapısı ile bölgenin en yüksek ve görünür yapılarından biri olan kule sahip olduğu teknoloji ile oldukça iddialı.


Birmingham Airport’un yeni kulesi 2013 yılında faaliyete geçti. Kule 7 kattan oluşuyor. Kule, tasarımı ile birçok ödülün de sahibi oldu.  


Abu Dhabi Airport’un yeni kulesi bu alanda dünyadaki en iddialı tasarımlardan biri. Denizden esinlenilerek tasarlanan hava trafik kulesi, yelken görünümünü çağrıştırıyor. 2010 yılı başlarında tamamlanan kule BAE’nin kültürel simgesi haline geldi.