otel dekorasyon

başa dön
14 NİSAN
1228 defa Okundu

Mellis için en doğalını tasarladı…

Latince'de "bal" anlamına gelen Mellis'in iç mekan tasarımı, iyi tarım ve doğallık kurgusu referans alınarak gerçekleştirildi.

Bugün doğallık vurgusunun, hemen her alanda tercih edilirliği arttırdığı bir gerçek. Yediğimiz içtiğimiz ne varsa ince eleyip sık dokuyoruz. Vitamini doğal yoldan almak, lezzeti iyi tarım ürünleriyle taçlandırmak kendini seven herkesin tercihi. Mellis projesi de bu gibi düşüncelerden yola çıkarak geliştirilmiş. 

Mellis, kelime anlamı olarak Latince'de “bal” demek… Ve bu mekan kesinlikle bir manav değil. Her çeşit değil, seçilmiş ve ihracatı yapılmakta olan belli ürünlerin satışının gerçekleştiği butik bir mağaza…

'İyi tarım' ve 'doğallık' tanımları, tasarım kurgusunun şekillenmesindeki anahtar kelimeler.

Marka adı, iyi tarım ürünleri satışının yapılacağı bu mağazada, ürünlerin lezzetini ifade etmek için mağaza sahipleri tarafından seçilmiş. Logo tasarlanırken de Studio All'a referans olmuş. Çıkış noktası “doğallık” olunca ürünlerin paketlenmesinden sergilenmesine kadar bunun her ayrıntıya yansıtılabilmesi hedeflenmiş. Bu nedenle de tüm ürünler karton kutularda ve pazar filelerinde sergilenmiş, satışa da bu şekilde sunulmuş.

Tasarımda kullanılan hemen her malzeme geri dönüştürülebilir materyallerden seçilmiş.

Studi'O All, mekanda kullandığı kağıt tabanlı petek panellerden sergileme ünitelerini oluşturmuş. Pazar filelerinden esinlendiği file örgüyle de, tavan kaplama malzemesini şekillendirmiş. Doğallık kavramı, günümüzde ne yazık ki “özlem duyulan” ve “geçmişi anımsatan” bir kavram olduğu için, mağazada nostaljik detayların kullanımına da önem verilmiş. Artık pazarlarda bile göremediğimiz eski tip tartılar ve ağırlıklar, vitrindeki yerini almış ve sergilemeye katkıda bulunmuş.

Satışı yapılan ürünlerin isim ve paket ağırlıkları, bulundukları standın alnında mağaza sahipleri tarafından değiştirilebilecek şekilde tasarlanmış. Bu sayede müşterilerin almak istedikleri çeşit ve ağırlıktaki ürünleri raflardan kendilerinin seçerek alabilmeleri sağlanmış.

Mağazayı oluşturan her detay, proje için özel olarak tasarlanmış.

Tüm sergileme üniteleri ve mobilyalar gibi aydınlatma elemanları da mağazaya özel tasarlanmış. Vitrin ve kasa bankosu üzerinde yer alan aydınlatmalar, 'domatesin kırmızısının ve yuvarlak hatları'nın Mellis için buluşturulan özel bir tasarım olarak kullanılmış.