otel dekorasyon

başa dön

Turizmde Markalaşan Kentler: Manavgat

Turizmde Markalaşan Kentler: Manavgat 

Atatürk ve Fevzipaşa Caddelerinde çevre düzenlemesi

Kentin en eski ve en önemli ana arterlerinden olan Atatürk Caddesi ve Fevzipaşa Caddesi’nde yapılan yeni çevre düzenlemesi ile bu caddelerin 4 km'lik güzergahında yer alan  1200 esnafın ticari faaliyetlerinin canlanması,  güvenli yaya arterleri ile alışverişin ve gezintinin cazip hale getirilmesi hedeflenmiş.

Manavgat merkezinde bulunan Fevzipaşa ve Atatürk Caddesi’nde yaklaşık 25.000 m²’lik kaldırım, 15000 m² asfalt çalışması yapılarak toplamda 40000 m² düzenleme ile caddeler modern görünüm kazandı. Proje kapsamında zeminde doğal taşlarla; plak, bant, bordür ve küptaş olarak kaplama yapıldı. Kaplama malzemesine uygun olarak engellilerin ulaşımını sağlama amaçlı görme engelli kılavuz çizgileri  ve rampaları ile ilgili şartnamelere göre uygulandı. Kaldırımların genişleyen kısımlarında oturma alanları, süs havuzları ile kentsel tasarım öğeleri kullanıldı ve Akdeniz bitki örtüsüne uygun bitki türleri seçilerek (Lagestromia indica, Nerium oleander) kaldırım düzenlemesi yapıldı. Geliştirilen aydınlatma sistemi ile cadde daha şık bir görüntü kazandı; bu düzenleme kapsamında yaklaşık 350 binanın dış cephelerinde beyaz renk boya uygulanarak, tek tip nizami görüntü sağlandı.

 

 

Manavgat Şelale çevre düzenlemesi

Manavgat Şelale çevre düzenlemesi projesi ile Antalya'nın en önemli doğal varlıklarından biri olan ve Antalya'nın en çok turist ağırlayan merkezi Manavgat Şelalesi’nin tüm yerli-yabancı ziyaretçileri alanda ağırlanması hedeflenmiş.

Doğal yapı korunarak, dev çınar ağaçlarının gölgesinde ve muhteşem Manavgat Irmağı’nın kıyılarında tüm ziyaretçilerin keyifle gezebileceği ve kaliteli hizmet alabileceği nitelikli ve uyumlu, yepyeni bir rekreatif alan hazırlanmış. Koruma kullanma dengesi gözetilerek hazırlanan projede doğal malzemeler ve özgün tasarımlar kurgulanmış.

Girişinde Manavgat'ın Toros dağlarına ve M harfine atıfta bulunan güvenlik ve danışma ofisi mimarisi ile karşılanan projenin içinde yer alan mevcut anıtsal nitelikteki ağaçlar korunarak peyzaj projesi tamamlanmış. Özgün mimari detayları ve doğal malzeme kullanımları ile Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından ilk gündemde onaylanan projede Manavgat'ı ziyarete gelen konukların şelalede kaliteli vakit geçirmeleri için meydan  alanları oluşturulmuş, fotoğraf çekim noktaları kurgulanmış. Çay bahçesi ve oyun parkı ile  ailelerin vakit geçirecekleri alanlar sağlanmış.