otel dekorasyon

başa dön

OPERA VE GÖSTERİ MERKEZİ İÇİN İMZALAR ATILDI

OPERA VE GÖSTERİ MERKEZİ İÇİN İMZALAR ATILDI

Muratpaşa Belediyesi’nin Çok Amaçlı Gösteri Merkezi için Mimarlar Odası Antalya Şubesi’yle düzenlendiği ‘Ulusal Fikir Proje Yarışması’nda birinci seçilen projenin uygulanması için imzalar atıldı. Belediye Başkanı Ümit Uysal, bu yıl içinde; ihale aşamasını bitirip, inşaata başlamayı hedeflediklerini söyledi

Başkan Uysal imzayı attı

Kent kimliği ve kültürel gelişimine katkı sağlamak, kente opera-tiyatro-gösteri merkezi kazandırmak amacıyla Muratpaşa Belediyesi’nin, Mimarlar Odası Antalya Şubesi ile birlikte ulusal düzeyde yaptığı Çok Amaçlı Gösteri Merkezi, Opera ve Tiyatro İşliği Ulusal Fikir Proje Yarışmasında birinci olan proje uygulanacak. Yarışmanın birincisi olan Ofis Pan ve Mimar Tuna Han Koç ortaklığına ait projenin uygulanması için imzalar atıldı. Sözleşmeye Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ve yarışmada birinci seçilen projeyi hazırlayan ortaklık adına Mimar Doğan Türkkan imza attı.

Sözleşmeleri neleri kapsıyor?
Sözleşme, inşa edilecek Muratpaşa Belediyesi Çok Amaçlı Gösteri Merkezi, Opera ve Tiyatro İşliği’nin; ‘Mimarlık, iç mimari dizaynı, dekorasyonu, mimari mesleki kontrolörlük, akustik danışmanlık, sahne mekaniği ve aydınlatması, sahne elektromekanik tasarı ve projelendirmesi, yangın güvenlik danışmanlığı ve projelendirmeyle ilgili; tüm proje, hesap ve ihale dokümanlarının hazırlanması ile mesleki kontrolörlük işlerini kapsıyor.  

 

Yıl içinde ihalesi tamamlanacak

‘Yeşilbahçe Mahalle’mizde yapacağımız çok amaçlı gösteri merkezimiz, Antalya’mıza ve Muratpaşa’mıza hayırlı olsun’ diyerek sözleşmeyi imzalayan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal; “İstiyoruz ki; ortak akıl oluşsun, bilimsel, çevreye uyumlu, estetik bir proje olsun. Mimarlar Odamızla birlikte proje fikir yarışması yaptık. Sözleşme aşamasına geldik. Detaylar konusunda da anlaştık. Bu yıl içerisinde, sonbahar aylarında ihalesini bitirip, inşaata başlayalım diye düşünüyoruz. Birinci olan projenin icrası hususunda bir sözleşme imzalıyoruz” dedi.

‘Diğer belediyeler için de bir rol model olur’

Kamu kullanımının yoğun olacağı, sanatsal bir yapının mimari proje yarışması ile belirlenmesinin önemine dikkat çeken Mimar Doğan Türkkan da; “Tasarımcıların hür fikirlerini böyle bir platformda sunması, mimarlar için bulunmaz bir şans. Umarım diğer belediyeler içinde bir rol model olur. Umarım; kamu yararına, hem Antalya’nın yerel, hem de Türkiye’nin global zenginliklerine hizmet verecek, çok amaçlı, kendini sürekli güncel tutabilecek sanat merkezinin, opera merkezinin kısa vadede açılmasına hepimiz tanık oluruz” diye konuştu.

Gösteri merkezinde neler var?

Toplam 5 bin 420 metrekare inşaat alanına sahip olan Muratpaşa Belediyesi Çok Amaçlı Gösteri Merkezi’nde zemin katta 479, balkon 1’inci katta 179 kişi olmak üzere 658 kişilik seyirci kapasiteli salon bulunuyor. Gösteri Merkezinde ayrıca otopark, enstrüman ve sahne depoları, orkestra, prova, aksesuar, yönetim odaları, kulis, atölye, fuaye-sergi salonu, sanat sokağı ve sosyal etkinlik terası gibi kullanımlar da yer alıyor.