otel dekorasyon

başa dön

SIRA DIŞI BİR OFİS: HANA TRAVEL

SIRA DIŞI BİR OFİS: HANA TRAVEL

“İnsan odaklı tasarım” anlayışını Hana Travel ofisine taşıyan Pilon Mimarlık, tasarımda kurumsal kimliğe uygun olarak modern, rasyonel, fonksiyonel ve yalın bir mimari anlayış tercih etmiş.

Hana Travel’in tasarım sürecinde ilk olarak fonksiyonlar ve ihtiyaçlar çok iyi analiz edilip bu küçük ölçekli alanın en iyi potansiyelini ortaya çıkaracak bir yerleşim kurgusu çıkarılması hedeflenmiş.  Mimarlık Ofisi işe Hana Travel yöneticileri ve çalışanlarıyla bir araya gelerek başlamış ve mevcut ofise dair eleştirileri dinleyerek yeni ofisten beklentileri belirlemiş. Bu doğrultuda iç mekan tasarımında, çalışanların  motivasyonunun ve konforunun en üst düzeyde tutulması amacıyla eski yerleşimde mevcut olan ancak verimsiz kullanılan mekanlar, alternatifli ve yaşayan alanlar haline dönüştürülmüş.

Bireysel çalışmalardan ziyade ekip çalışmalarının daha verimli olması için fonksiyon şemaları ve mekan ilişkileri dikkatlice irdelenerek kurgulanmış. Hacimler arasında geçişlerin şeffaf olmasına özen gösterilmiş. Ofis içinde çalışanların birbiri ile iletişimde kalmaları ama aynı zamanda da özel alanlarının tanımlı olması hedeflenmiş.

Tüm sürecin ardından ortaya kompakt ama aynı zamanda tüm ihtiyaçlara cevap veren, mekanların konumlandırılması ve şeffaflık sayesinde ferah, özgün ve şık bir ofis alanı ortaya çıkmış. Tüm mekan esnek bir planlamayla ele alınarak değişim ve gelişime açık bir tasarım elde edilmiş.

Özel üretim mobilyalar
Hana Travel’in çalışma masalarından sehpalarına kadar tüm mobilyaları özel üretim. Doğal ahşap, granit gibi malzemelerle boyalı metaller, aydınlatmalar, cam bölme paneller ile bir denge içinde harmanlanmış. Özel üretim aydınlatmaların yanı sıra led aydınlatma armatörleri tercih edilmiş.

Hana Travel yönetim ofisi olarak başlanan bu proje bir çok farklı bölümden oluşuyor: Giriş alanı (vestiyer, WC ve bekleme) toplantı alanı, mutfak alanı, yönetici odası, muhasebe odası, bilgi işlem odası, toplantı, çalışma-çağrı merkezi odaları.

Doğal ve sürdürülebilir malzemelerin kullanımı ofisin tüm mahallerinde kendini gösteren, doğal ahşap renkleri ile endüstriyel gri tonları ve antrasit renklerin harmanlanmasından oluşuyor. Sıcak canlı tonlar, kurgulanan  ofis  için kritik noktalarda minik lekeler şeklinde kendine yer bulmuş; bekleme alanında kullanılan narçiçeği renginde koltuklar ve acı hardal renginde  personel çalışma koltukları gibi.

Çevredeki binaların kimliksizliğine karşı mevcut yapıya bir cephe kimliği kazandıran Pilon Mimarlık’ın üzerinde durduğu alternatifler birbirinden farklı iki cephenin birbirine dokunmadan birleşmesi olmuş. Geometrik modüller kullanarak cephede oluşturulan petek formu ile cephede hareketli bir tasarım ortaya çıkmış.

Çevresindeki düzensiz yapılara karşı aykırı bir duruş sergileyen Hana Travel mimarisinde iki cephede de devam eden geometrik modüllerle daha yumuşak bir köşe geçişi yaratılarak, iki farklı noktaya bakan cephelerin bütünlüğü sağlanmış.

Proje Yeri: Muratpaşa/ANTALYA

Proje Tipi: Ofis

Proje Tasarım: Pilon Mimarlık / İbrahim Güç-Mimar

İşveren: Hana Travel

Proje Yılı: 2016