otel dekorasyon

başa dön

Japon Mimar Kengo Kuma dan Eskişehir e Modern Sanat Müzesi

Japon Mimar Kengo Kuma'dan Eskişehir'e Modern Sanat Müzesi?

Japon mimar Kengo Kuma'nın mimarlık ofisi Eskişehir'in Odunpazarı ilçesine yapılacak modern sanat müzesi projesinin ilk fotoğrafları paylaştı.?

Tarihi ve kültürel değeri ile UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Eskişehir Odunpazarı bölgesinde bulunan kompleks, 6.500 m²’lik inşaat alanına sahiptir. Kompleksin bünyesinde yer alan Modern Sanat Müzesi’nin Türkiye’ye değer katan bir yapı olarak öne çıkmasının başlıca sebebi; dünyaca ünlü Japon mimar Kengo Kuma tarafından tasarlanan, bölgenin tarihi ve yerel kültürüyle harmanlanmış mimarisidir.

Japon mimar Kengo Kuma'nın mimarlık ofisi, Kengo Kuma & Associates, Eskişehir'in Odunpazarı ilçesinde inşa edilecek olan modern sanat müzesi projesinin ilk detaylarını internet sitelerinden paylaştı. Projenin tasarımında ismiyle müsemma Odunpazarı'nın kültürel ve tarihsel öğeleri göz önüne alınmış. Yatay olarak dizilmiş odun parçaları adeta dev birer kasa gibi konumlanacak ve birbirine geçmiş yapısıyla müzede ilerledikçe daha geniş iç mekanlar yaratılacak.

Odunpazarı Modern Sanat Müzesi adeta ters dönmüş tahta kasaların içe içe geçmiş yapısı sayesinde de müze içine de daha fazla Güneş ışığının girmesi sağlanacak. Her bir kasa farklı bir iç mekan ve kullanım alanı da sunuyor. Bölgenin ve geleneksel Osmanlı mimarisinin de öğelerini taşıyacak olan müze, Odunpazarı'nın genel çehresine de uyum sağlayacak.