otel dekorasyon

başa dön
14 NİSAN
1294 defa Okundu

Yeşil Teknoloji İkonları

Yeşil Teknoloji İkonları

Yeni bina teknolojilerinde sürdürülebilirlik ilkeleri dahilinde geliştirilen yeni materyaller, doğayı koruma misyonuyla çevreci yeşil teknolojinin de ikonları oluyor.

Nobel fizik ödüllü Graphene

Bir atom katmanı kalınlığında karbondan oluşan Graphene, ince ve sağlam yapısı, esnekliği, elektrik akımını iletebilirliğiyle öne çıkıyor. 2010 Nobel fizik ödüllü bu ürünün potansiyel kullanım alanları arasında; güneş enerjisiyle çalışan piller, dokunmatik ekranlar, uzay materyalleri, arındırma teknolojisi ve çok daha verimli transistörlar olarak bildiriliyor.

Anti bakteriyel, ultra su geçirmez bir ürün

Küçük konik formların birleşmesiyle oluşan bu malzeme, sadece su yalıtımı yapmakla kalmayan, beklenmedik ısı değişikliklerine, neme ve basınca karşı da dayanıklı bir ürün olarak tanımlanıyor. Materyal, su taneciklerini sıçrarken beraberinde kir parçacıklarını da taşımasıyla, kendini anti-bakteriyel ürün seviyesine yükseltiyor. Kullanım alanı olarak da tekne gövdelerinde, tıbbi cihazlarda, dış cephe camlarında ve buhar üreten türbin jeneratörlerde kaplama malzemesi olarak tercih edilebileceği söyleniyor.

Bükülebilir ama ultra sağlam Aerographite

İçi boş karbon borulardan geliştirilmiş Aerographite, sağlamlığının yanı sıra bükülebilir bir malzeme. Elektrik akımını iletebilen yapısının yanı sıra kendi kendine küçülebilen materyal, bu özelliği sayesinde daha da güçlü bir mukavemete sahip oluyor. Titreşime de dayanıklı Aergraphite; hafif piller, su ve hava arıtma üniteleri, havacılık sektörü ve uydu yapımlarında kullanılabiliyor.


Antibakteriel ve su geçirimsiz ürün

Yüksek koruyucu, güvenlik malzemesi

Kauçuk ve cam katmanlardan oluşan ve 20 manometre kalınlığa sahip bu materyal, kurşunu havadayken bile durduracak yeteneğe sahip. Öyle ki kurşunla temas gerçekleştiğinde sıvılaşıyor ve sonrasında hemen sertleşiyor. Bu sayede de kurşunun ilerlemesini engelliyor. Özellikle balistik cam ürünlerinde ve özel koruma gerektiren tüm mekanlarda kullanımı son derece uygun görülüyor.

Yaşayan beton

Bir takım organizmalardan oluşan bu beton, çimentoyla karıştırılıp kullanıldığında, zamanla oluşabilecek çatlakları kendi kendine ihtiva etmekte, aralıkları doldurmaktadır. Ana maddesi kireçtaşı olan bu organik beton, çatlakların tamamını yok etmesiyle yüksek performanslı fütüristtik bir ürün olarak anılmaktadır.


Yaşayan Beton

Çelikten hafif ama onun kadar güçlü

Son yıllarda yapılan araştırmalar sonucunda geliştirilen bu malzeme, sudan daha az yoğunluğa sahip petek formlu, çelik bazlı ve güçlüdür. 1000 kg/m3'ün altında bir yoğunluğa sahip ürün, yapı sektörünün hizmet sunduğu tüm inşaatlarda kullanılabilmektedir.