otel dekorasyon

başa dön
14 NİSAN
1306 defa Okundu

Lüks ve Doğanın Buluşma Noktası Ekolojik Whitepod Hotel

Lüks ve doğanın buluşma noktası: Ekolojik Whitepod Hotel         

İsviçre Alpleri'nde, deniz seviyesinden 1700 metre yüksek Les Cerniers Köyü'ne konumlandırılan Whitepod Hotel, ekolojik bir tesis…

Hem maceraperest hem doğa aşığı hem de lükse düşkün konuklar için tasarlanan Whitepod Hotel'i, (10'u standart, 5'i aile odası olmak üzere) sadece 15 modülden oluşan lüks bir kamp kompleksi olarak tanımlamak mümkün. Hatta kış aylarındaki görüntüsünü küçük bir "iglo köyü"ne benzetmek de yerinde olacaktır. Ancak Whitepod Hotel, sadece kış aylarında değil, dört mevsimde de konuklarını doğanın kalbinde ağırlayan bir tesis. Hatta doğanın renk geçişlerine uygun olarak farklılaştırılan cephe renkliliğine bile sahip. Öyle ki bu tesisi kışın karlar arasında bembeyaz bir görsellikte izlerken, bahar aylarında doğa içinde kamufle olmuş yeşil renk tonlarında bulabiliriz. Buna hem kanvas malzemenin sunduğu bir imkan hem de doğa deformasyonuna izin vermeyen mimari bir incelik meselesi diyebiliriz…

Jeodezik kubbe formları, tesise hem fütüristik bir estetik katıyor, hem de ekolojik denge sağlıyor.

Tesisin hem bir kamp mantığı taşıması, hem de ekolojik temellerle tasarlanmış olması sebebiyle tercih edilen dış cephenin jeodezik kubbe formları, tesiste fütüristtik bir etki yaratmaktadır. Ek bilgi olarak, mimaride doğadan esinlenilerek kullanılmaya başlanan bu form sayesinde, geniş mekanların dış cephelerinin daha az malzeme kullanılarak kaplanabilmesine imkan tanıdığını; aynı zamanda inşaat süresinde zaman tasarrufu sağladığını hatırlamak yerinde olacaktır. Whitepod'ta kullanılan bu formun dış cephe giydirmeleri de basit şekliyle kanvas malzemeden yapılmıştır. Ancak yüksek teknoloji ürünü olarak tanınan nano teknoloji esasına uygun bu kumaşlar, izolasyon konusunda da sınırları zorlamaktadır. Sıradan bir mimarinin izolasyon tekniğinden çok daha güçlü bir yalıtım tercih edilerek, mevsimsel ısı değişimlerine karşı mekanın sıcaklık konforu yükseltilmiştir.

Mekan içine büyük pencerelerle taşınan doğa…

Her bir modül, yamaçlara saplanan kazıklar üzerine mimarilendirilen ahşap platform zeminlere yerleştirilmiş. Bu platformlara aynı zamanda birer teras görevi de yüklenmiş.  Her biri 40 m2 olan modüller, maksimum dört kişinin kalabileceği mantıkta kurgulanmış. Bulunulan coğrafyanın güzelliğini taşıyan vadiye açılan büyük pencerelerle, Alpler'in eşsiz manzarasının izlenebilmesi sağlanmış. Bu büyük pencereler, aynı zamanda doğal olarak dramatik panoramik fon etkisi de yaratmış, güneş ışığının oda içine maksimum oranda süzülmesine de imkan tanımış.

Whitepod'un doğaya saygısı, "Sürdürülebilir Turizm Ödülü" ile taçlandırılmış…

Tamamı geri dönüştürülebilir malzemeler kullanılarak tasarlanan modüllerde, seçilen malzemeler bulunulan coğrafyaya özgün materyallerden tercih edilmiş. Aydınlatma olarak sevimli fenerlerin kullanıldığı odalarda, ısınmak için destek odun sobalarına yer verilmiş. Sürdürülebilir enerji kullanımına gösterilen hassasiyetle de 2005 yılı "Sürdürülebilir Turizm Ödül"lü bir tesis olma unvanına erişilmiş.

Lüks duygusu doğanın düzenini bozmadan konuk konforuna taşınmış.

Modüllerden oluşan tatil kompleksi merkezinde yer alan eve, SPA alanı ve restoran konumlandırılmış. Her bir oda farklı iç mimari konseptte, modern ve mekana sıcaklık katacak mobilya formlarıyla dekore edilmiş.