otel dekorasyon

başa dön

Modernizme Kafa Tutan Aztek Mavisi Tulum

Modernizme Kafa Tutan Aztek Mavisi

Tulum

Tulum, Meksika’nın 32 eyaletinden biri olan Quintana Roo’nun içinde yer alan, Maya uygarlığına ait antik Coba şehrinin bir limanı. Denizin hemen kenarında, 12 metre yüksekliğinde bir uçurumun tepesine kurulan şehir, Maya’lar tarafından inşa edilip, yaşanan son yerleşim merkezlerinden biri.

 

Gerek sosyolojik gerekse mimari olarak Meksika’dan kesin ve net çizgilerle ayrılan Tulum, şehrin en çok turist çeken bölgelerinden biri. Karayip sahillerini de içinde bulunduran bölge binlerce yıllık tarihin izlerini taşıyor.


Geleneksel mimarinin ön planda tutulduğu bölgede yapıların genel duruşundan aksesuarlara, kullanılan renklere kadar doğallık hakim. Neredeyse her kapı ve pencerenin masmavi denize açıldığı Tulumda Meksika’nın meşhur sarısını bir çok mekanda görmek mümkün.

Hemen hemen bütün mekanların bir köşesinde yerini alan hamaklar zaten keyifli olan mekanları daha da keyifli hale getiriyor.

 

Duvarlardan, kullanılan tabaklara kadar doğallığın hakim olduğu, özellikle renk geçişlerinde bu doğallığın göz yormayan bir halde sunulduğu Tulum konfarlu ancak klasik lüks kavramından uzak bir manzaraya sahip.

 

Tropikal iklim ve sıcak havaya göre şekillenen evlerde, mutlaka bir bahçe ve küçükte olsa bir havuz bulunmakta. Karmaşıklıktan uzak sade bir şekilde planlan evler mümkün olduğunca manzarayı kapatmayacak şekilde şekillenmiş.