otel dekorasyon

başa dön
17 NİSAN
1173 defa Okundu

Mutfak Sanatının Eğlenceli Merkezi

Mutfak sanatının eğlenceli merkezi: ABC Cooking Studio

İç mekanda kullanılan doğru renklerin, mekanın enerjisini daima üst seviyeye taşıdığının en iyi örneklerinden bir olan ABC Cooking Studio, Tokyo'da hizmet sunan bir mutfak akademisi merkezi.

İç mimar Emmanuelle Moureaux, 2004 yılından beri Tokyo'da pek çok yapının iç mimari çalışmalarını renkli tasarım stiliyle dekore etmekte. En son projelerinden biri olan mutfak sanatları merkezini de hem bir okul hem de bir kafe olarak tasarlamış. Dışarıdan bakıldığında eğlenceli bir mağaza vitrinini anımsatan boydan boya piksel renk bloklu cam duvarın ardında hem işlevsel hem de hareketli bir dünya kurgulamış.

 

Taşıyıcı beyaz, sekiz farklı renkle kombinlenmiş.

Canlı tonlarla beraber temelde beyazın hakim olduğu mekan, açık plan olarak tasarlanmış. Genel kurguda tamamen yemek pişirme eylemine odaklanılmış. Mekanın merkezine toplanan hazırlık deskleri, steril beyaz bankolardan oluşturulmuş ve serbest çalışma imkanı vermesi amacıyla merkeze serpiştirilerek yerleştirilmiş. Desklerin işlevsel olmasına özen gösterilirken, saklama ve depolama alanı olarak da kullanılabilmesi için özel olarak tasarlanmış. Çeşitli raf üniteleri ve kişisel eşya dolaplarında yine piksel renk blokları uygulanarak, mekanda belli bir bütünlük sağlanmış.

ABC Cooking Studio'nun marka kimliği, tasarımla ön plana çıkarılmış.

Bugüne kadar toplamda 120 farklı lokasyonda hizmet sunan ABC Cooking Studio'nun tasarımında markanın temel kimliğini öne çıkaracak bir dizayn tercih edilmiş. Rahat ve eğlenceli bir atmosfer kurgusu oluşturulurken, tüm şubelerinde olduğu gibi minimalist stilin temelleri dikkate alınmış. Lavabolar tek bir hat üzerinde yerleştirilirken, en önemli pişirme enstrümanları olan fırınlar da tek bir hat üzerinde kurgulanmış.

Aydınlatmada maksimum gün ışığı efekti...

Sakin ama sıcak bir atmosfer renklerle sağlanırken, aydınlatma tasarımında mekanın işlevselliğine uygun olarak tavan aydınlatması yapılmış. Gün ışığı renkli floresanlar, minik sarkıt avizeler ve gizli spot ışıklandırma efektiyle desteklenmiş.

 

Zeminde kullanılan açık çam rengi, mekandaki renklerin hareketli enerjisini dengelemiş. Açık alan olarak kurgulanan stüdyoda var olan kolonlar, beyaz ve çam rengi ahşap malzemelerle kaplanmış. Mekan konseptini yansıtan kreatif afişler asılarak da birer dekorasyon öğesi konumuna yükseltilmiş.