otel dekorasyon

başa dön
21 NİSAN
1795 defa Okundu

Fütüristik Bahçe Ofisleri

Fütüristik bahçe ofisleri

Ofislerle beraber doğaya kaçış planları yapmak, bugünün modern insanının en büyük hayali… Ve her zaman olduğu gibi mimari anlamda bu ihtiyaca yönelik çözümler de üretiliyor.

Yaratıcılık isteyen kreatif işler, düşüncelerin daima huzurlu olmasını ve odaklanmanın en üst seviyede tutulmasını gerektiriyor. Çalışılan ofislerin de aynı standartlarda olması, performans verimliliğini artırıyor. Özellikle sanatçılar, yazarlar ve tasarımcılar gibi bireysel çalışma isteyen kişiler için ofis alanları yaratılırken, hem mimaride hem iç mimaride modern minimalist etkilerin izinin sürülmesi oldukça önemli görülüyor. Home-office olarak çalışan birey sayısının arttığı modern dünyada, ev hayatından ayrı sükuneti doğanın içine taşımaksa, atılacak en doğru adım olarak değerlendiriliyor.

21. yüzyılın home-office çözümü...

Genellikle sade, oldukça minik olarak tasarlanan ve ev konforuna sahip bu dış mekan ofislerinin en dikkat çekici yanları, masalsı formlara sahip olmaları. Sadece çalışma ve çalışırken huzur bulma fikrine odaklanarak tasarlanan bu yapılar, teknolojik olarak da kişinin beklentilerine göre değişim gösterebiliyor. Pek çoğu güneş panellerinden yararlanarak kendi elektriğini kendi üretiyor. Batarya sistemiyle elektriği sağlananlar da mevcut… Şu an için daha çok Avrupa ve Amerika'da tercih ediliyor. Sadece bireysel olarak değil, evden çalışma disiplinini taşıyabilecek büyük şirketler de bu tip çalışma alanlarına yöneliyorlar. Bu sayede şirket giderlerinde ekonomi yapıyorlar.

Doğanın huzuru üzerimizde…

Aslında ev ya da ofis ortamının kalabalık ve gürültülü hayatının içine tıkılmadan çalışmak fikri çok da yeni bir düşünce değil. Fakat bu düşünceyi fütüristik mekan yapı tasarımlarıyla sunmak yeni ve çok çekici bir fikir. Her şeyden evvel çalışma saatleri içinde benliğimizi etkileyen, rahatsız eden tüm etkenlerden sıyrılmak, dünyanın sorunlarından izole olarak sadece yapılacak işe odaklanmak ve doğanın huzurunun içimizde hissetmek  paha biçilemez değerler…

Bol bol doğa, bol oksijen ve çalışırken dinlenmek…

Bugünün şartlarında, biraz da teknolojinin hızıyla gün içinde yapılacak işlerin sayısı artmış durumda. Hemen herkesin şikayet ettiği gibi 'kişiye özel zaman' ayıramamak da çalışma verimliliğini oldukça dibe çekmekte. Ancak, işte bu geleceğin ofisleri kişinin kendine zaman ayırmasına fırsat tanımakta. Hem ev hayatına hem aile bireylerine yakınlığı hem de açık havada olması, plaza hayatlarında özlenen bir duygu olarak değerlendiriliyor.


Tasarım duygusuyla güçlü motivasyon…

Hazır formlarda (ahşap, konteyner vb.) bahçe ofislerini satın almanın yanı sıra doğal malzemelerden stil bir şıklıkta tasarlanmış olanlarına ulaşmak çok zor değil. Kullanılacak malzemenin her türlü iklim şartına dayanıklı olması, ısı yalıtımı yapılması konforu sağlayan temeller. İç mekanda da minimalizme yönelmek, tek renklilikle mekanı olduğundan büyük göstermek önemli. Öte yandan, örneğin ahşap kütüklerle inşa edilecek bir bahçe ofisinde malzemenin doğal olarak sunacağı girinti ve çıkıntıları özel raf olarak kurgulamak ve daha nice doğal saklama ve oturma alanı yaratmak söz konusu olabiliyor. Bunun için de ihtiyaç duyulan tek şey yaratıcılığın kendi doğası…